• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Steinhoff: KE nie zablokuje restrukturyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego

  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - fot. MSW

W komentarzu dla Energetyka24.com Janusz Steinhoff, były Wicepremier i Minister Gospodarki wyraził opinię, że inwestycja Towarzystwa Finansowego Silesia w Katowicki Holding Węglowy nie powinna zostać uznana przez Komisję Europejską za niedozwoloną pomoc publiczną.

„Nie sądzę żeby inwestycja TF Silesia została uznana za niedozwoloną pomoc publiczną. Mam jednak nadzieję, że będzie to notyfikowane w Komisji Europejskiej przed podjęciem ostatecznej decyzji” – powiedział ekspert.

„Inwestycja ma charakter przekształcenia własnościowego. Towarzystwo Finansowe Silesia obok innych podmiotów, Enei i Węglokoksu, stanie się akcjonariuszem Katowickiego Holdingu Węglowego. Inaczej mówiąc wnosząc kapitał obejmie akcje” – dodał Janusz Steinhoff.

„Wynika to z faktu, że Katowicki Holding Węglowy jest w złej kondycji, podobnie jak duża część górnictwa. Potrzebne są środki finansowe, oczywiście w zamian za akcje, czyli objęcie własności tego holdingu” – uzupełnił swoją wypowiedź ekspert.

„Przekształceń własnościowych dokonuje przedstawiciel Skarbu Państwa. Towarzystwo Finansowe Silesia, Enea i Węglokoks obejmą tam akcje. Myślę, że będą dysponowały tam pakietem kontrolnym” – zakończył swoją wypowiedź były Wicepremier.

Zobacz także: 200 mln zł z TF Silesia dla KHW

Zobacz także: Polski węgiel na Ukrainie? „Ukraińcy mają problemy z płatnościami”

Komentarze