Reklama

Portal o energetyce

Starcia w Kaszmirze

  • Fot. mil.ru

Jak podały Indyjskie władze, w zasadzce w rejonie Punch, na terytorium Kaszmiru zginęło pięciu indyjskich żołnierzy. Pakistańczycy zaprzeczają, aby w ostatnich dniach dochodziło w tym rejonie do walk.Jak oświadczył indyjski minister obrony A.K. Antony, – „silnie uzbrojeni pakistańscy terroryści i wojskowi komandosi z zasadzki ostrzelali indyjski patrol.” - Pod pojęciem „terroryści” należy rozumieć islamskich bojowników z organizacji Markaz Dawa Wal-Irszad, wspierającej kaszmirskich separatystów. Jest to organizacja islamska o dużych wpływach w Pakistanie, wpisana przez USA na listę podejrzanych o wspieranie terroryzmu.

Czytaj też - Kolejna partia AN-32 dla Indii

Zaprzeczenia Pakistanu stanowią typową reakcję na incydenty w tym rejonie. Obie strony stosują politykę zaprzeczania doniesieniom o atakach, a zwłaszcza ofiarach, z przeciwnej strony. Natomiast żołnierze Islamabadu często biorą udział w działaniach na terenach spornych.

Czytaj również - Indyjskie samoloty przenoszą rakiety BrahMos

Ten krwawy incydent może utrudnić proces porozumienia, zapoczątkowany po lipcowych wyborach w Pakistanie. Ich zwycięzca, Nawaz Sharif, zadeklarował chęć poprawy stosunków z Indiami, które pogorszyły się po krwawym, styczniowym incydencie. Podczas wymiany ognia w Kaszmirze zginęło wówczas trzech żołnierzy pakistańskich i dwóch indyjskich.

(JS)

Komentarze