Reklama

Górnictwo

SRK nabyła nieodpłatnie kopalnię Krupiński

Fot. Agnieszka Materna / www.jsw.pl
Fot. Agnieszka Materna / www.jsw.pl

Dzisiaj (31.03) zawarte zostały umowy dotyczące nieodpłatnego nabycia przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. kopalni „Krupiński” od Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. oraz zorganizowanej części KWK „Wieczorek”, o nazwie „Wieczorek 1” od Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.

Na podstawie umowy dotyczącej nieodpłatnego nabycia KWK „Krupiński” wraz z kopalnią do SRK przeszło 1148 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Prawie wszyscy mają uprawnienia do skorzystania z programu osłon wynikających z Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Ważny punkt umowy przewiduje, że w pierwszych 6-9 miesiącach, zespół ok. 220 specjalnie delegowanych pracowników  Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie prowadzić w kopalni prace polegające na odzyskaniu maszyn i urządzeń nadających się do wykorzystania w innych zakładach JSW S.A. Będą to obudowy zmechanizowane, przenośniki, stacje transformatorowe itp.

Ze wstępnych założeń wynika, że do prowadzenia procesów likwidacyjnych kopalni „Krupiński” będzie potrzebnych ok. 300 pracowników.

Spośród 1148 pracowników przekazanych do SRK 800 osób chce skorzystać  z urlopu górniczego, 94 z urlopu dla pracowników zakładu przeróbki węgla a 226 z jednorazowej odprawy pieniężnej. Niewielka liczba osób nabędzie uprawnienia w najbliższych miesiącach, już w trakcie prowadzenia prac likwidacyjnych.

Umowa dotycząca nieodpłatnego nabycia zorganizowanej części KWK „Wieczorek” o nazwie „Wieczorek 1” określa, że w skład części kopalni przejętej przez SRK wchodzą szyby Poniatowski i Wschodni wraz z infrastrukturą budowlaną związaną z nimi oraz część wyrobisk podziemnych.

Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przeszło też 597 pracowników KHW S.A. Posiadają oni uprawnienia do skorzystania ze świadczeń osłonowych przewidzianych Ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. 330 osób będzie mogło skorzystać z jednorazowych odpraw pieniężnych, 264 z urlopów górniczych, natomiast 3 osoby podjęły pracę w SRK S.A.

Zgodnie z zapowiedziami do końca tego roku do SRK ma trafić pozostała część kopalni Wieczorek.

Zobacz także: Wiceprezes Energii: "Nie zawiedziemy się na PGG"

Zobacz także: Tobiszowski: Połączenie PGG i KHW to historyczny moment

Komentarze