Reklama

Gaz

Spotkanie Szydło-Merkel: ,,nie" dla Nord Stream 2, ,,tak" dla obronności

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się podczas swej wizyty w Warszawie z Premier Beatą Szydło. Przywódczynie rozmawiały m.in. o projekcie Nord Stream 2, polityce klimatycznej oraz współpracy na rzecz bezpieczeństwa w Europie.

Premier Szydło, podczas swojego wystąpienia, szczególnie silnie zaakcentowała sprzeciw wobec planów budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream. Stwierdziła, iż projekt ten ,,jest dla Polski nie do zaakceptowania”. Podkreśliła również, że zarówno ona jak i Kanclerz Merkel optują za kontynuacją polityki sankcyjnej względem Rosji.

Szefowa polskiego rządu poruszyła również kwestię polityki klimatycznej. Ogłosiła, że podczas rozmów z Angelą Merkel uzgodniono powstanie specjalnej grupy roboczej ds. tzw. pakietu zimowego, czyli propozycji dotyczących kształtu rynku energetycznego w UE, jakie pod koniec listopada ub. roku przedstawiła Komisja Europejska. Zapisano tam m.in. wyśrubowany limit emisji CO2, wynoszący 550 gramów na kilowatogodzinę, dla wspieranych z publicznych pieniędzy wytwórców energii elektrycznej. KE ustawiła go na takim poziomie, by z rynku mocy były praktycznie wyłączone elektrownie węglowe.

Z kolei Kanclerz Merkel odniosła się do kwestii bezpieczeństwa w Europie. Podkreśliła ona, iż jest świadoma konieczności podniesienia niemieckich wydatków na obronność- Kanclerz szczególnie zaakcentowała tu kierunek wschodni oraz podkreśliła, że ,,Polska i Niemcy mają po części wspólne wyobrażenia w tym przedmiocie”. Wyraziła również chęć współpracy w celu uszczelnienia granic Unii Europejskiej.

Podczas swej wizyty w Polsce, Angela Merkel spotka się jeszcze z Prezydentem Andrzejem Dudą, liderami opozycji oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

Zobacz także: Czas na gazowe pojednanie polsko-niemieckie? Zbudujmy wspólny łańcuch dostaw [ANALIZA]

Reklama

Komentarze

    Reklama