Reklama

Gaz

Spotkanie premierów Polski i Czech. "Dyskusja o połączeniu gazowym"

  • Fot. Israel Aerospace Industries / www.iai.co.il

Współpraca dwustronna, polityka regionalna, bieżąca agenda Unii Europejskiej, polityka bezpieczeństwa–znajdą się wśród tematów poniedziałkowych rozmów premier Beaty Szydło z premierem Bohuslavem Sobotką. Szefowej Rady Ministrów towarzyszy sekretarz stanu Piotr Naimski co sugeruje, że głównym tematem dyskusji będzie kwestia budowy łącznika gazowego Polska-Czechy.

"Spotkanie w Wiśle będzie okazją do dyskusji na temat infrastruktury drogowej i inwestycji. Planowane jest również omówienie kwestii współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, bezpieczeństwa energetycznego, stosunków na linii Unia Europejska–Rosja" - stwierdza KPRM.

Tymczasem radca sekretarza stanu Piotra Naimskiego, Krzysztof Jackowski, poinformował, że polityk bierze udział w spotkaniu premierów. Chodzi o dyskusję dotyczącą budowy łącznika gazowego Polska-Czechy mającego stanowić element Korytarza Północ-Południe. To sieć gazociągów pomiędzy Bałtykiem i Adriatykiem, który ma zdywersyfikować dostawy błękitnego paliwa do Europy Środkowej. Polska zamierza wykorzystać ją do eksportu surowca z terminalu LNG w Świnoujściu i Korytarza Norweskiego tj. gazociągu Baltic Pipe i towarzyszącej mu infrastruktury.

Czytaj także: „Niebezpieczny pat w sprawie Baltic Pipe”. Polska wykorzysta wizytę premiera Sobotki?

 

 

Komentarze