Reklama

Portal o energetyce

Spór Orlenu i czeskiego wicepremiera trafi przed Trybunał Konstytucyjny

  • Image Credit: Defence24.pl

Jak informują Noviny.cz: spór spółki Agrofert (należącej do czeskiego wicepremiera Andreja Babiša) oraz PKN Orlen, który dotyczy prywatyzacji Unipetrolu, zostanie rozstrzygnięty przez Trybunał Konstytucyjny w Czechach.

Pierwszy wicepremier gabinetu Bohuslava Sobotki, Andrej Babiš, to sądowy przeciwnik Orlenu. Jest on właścicielem Agrofert - olbrzymiej grupy chemiczno-spożywczej konkurującej m.in. z polskimi producentami żywności, ale także np. Grupą Azoty.

Podczas prywatyzacji Unipetrolu - PKN Orlen zawarł z Agrofertem tajne porozumienie. Obie firmy połączyły siły a w zamian Orlen zobowiązał się po udanym przejęciu Unipetrolu odsprzedać Agrofertowi jego część chemiczną. Zmiana władz płockiej spółki spowodowała jednak, że strona polska postanowiła nie honorować porozumień z Babišem.

Rozpoczęły się procesy sądowe, których stawką było kolosalne odszkodowanie (20 mld koron). W kwietniu 2015 r. obecny wicepremier Czech przegrał tą prawną batalię. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który również ją odrzucił. Jak informują Noviny.cz teraz trafi ona do Trybunału Konstytucyjnego.

Zobacz także: Orlen wygrywa w sądzie z czeskim wicepremierem

 

 

Komentarze