Reklama

Elektroenergetyka

Spółki energetyczne kołem ratunkowym dla budowlanego potentata?

  • Premier Mołdowy Vlad Filat- fot. Piotr A. Maciążek

Jak donosi Rzeczpospolita, kapitał będący w dyspozycji państwowych spółek energetycznych może posłużyć do ratowania kolejnego podmiotu przed upadkiem. Tym razem chodzi o potentata branży budowlanej- Polimex.

Według informacji dziennika, we wtorek PGE, PGNiG, Enea i Energa rozpoczęły rozmowy kierunkowe z Polimexem, których celem jest wypracowanie struktury potencjalnego zaangażowania kapitałowego. Może to oznaczać, że budowlana spółka przeprowadzi wkrótce ratunkową emisję akcji.

 

Cytowany przez Rzeczpospolitą kierownik działu analiz giełdowych w DM BZ WBK, Paweł Puchalski, podkreśla jednak, że inwestowanie w Polimex to bardzo niepewny sposób lokowania funduszy. Problemem jest również fakt, że budowlana spółka jest wykonawcą robót dla niektórych państwowych firm energetycznych. W razie wykupu akcji Polimexu, spółki te, w wypadku np. błędów wykonawczych, staną przed dylematem: czy postąpić jak inwestor czy jak akcjonariusz.

 

Scenariusz polegający na dokapitalizowaniu państwowego podmiotu przez spółki energetyczne miał już miejsce w przypadku PGG.

 

Zobacz także: Enea z wyłącznością na negocjacje zakupu Elektrowni Połaniec

Komentarze