Gaz

Spada produkcja amerykańskich łupków

Amerykański Departament Energii informuje, że w listopadzie spodziewane są po raz kolejny spadki produkcji ropy z łupków. Jeżeli prognozy się potwierdzą, będzie to oznaczało dwunasty miesiąc obniżania wydobycia z rzędu.

Według obliczeń Departamentu Energii produkcja ropy łupkowej spadnie w listopadzie do poziomu 4,43 mln b/d - to najniższy wskaźnik od marca 2014. Najbardziej znaczącej obniżki oczekuje się na złożu Eagle Ford w Teksasie - o 35 tys. b/d, do poziomu 947 000 b/d. W przypadku złoża Bakken w Dakocie Północnej redukcja wyniesie ok. 21 tys. b/d - do poziomu 946 000 b/d.

Według obliczeń EIA (Energy Information Adminisration), również produkcja gazu ziemnego ulegnie zmniejszeniu w listopadzie  do 1,3 mld m3 dziennie. Jest to najniższy poziom od lipca 2015 r. Choć w porównaniu z październikiem spadki mają wynieść zaledwie 0,005 mld m3, to warto odnotować, że wydobycie jest redukowane już 7 miesiąc z rzędu.

Komentatorzy zauważają, że przyczyną opisanych powyżej niekorzystnych trendów są utrzymujące się na niskim poziomie ceny ropy naftowej, które zmuszają firmy do ograniczania inwestycji w nowe odwierty oraz ograniczania produkcji w związku z obserwowaną nadpodażą surowca na światowych rynkach.

Zobacz także: Nowy projekt rosyjskiego budżetu oparty o cenę 40 $ za baryłkę ropy

 

Komentarze