Reklama

Portal o energetyce

Serbia uzyska niebawem „niewidzialne” myśliwce MiG-29

Jeśli trwające obecnie negocjacje rosyjsko-serbskie w sprawie kredytów na zakupy zakończą się sukcesem, Belgrad już niebawem zyska nowe typy uzbrojenia. Trwają rozmowy w sprawie sprzedaży systemów rakietowych S-300 i myśliwce MiG-29 w nowej, „niewykrywalnej” wersji.Wiele wskazuje na to, że już jesienią zakończą się negocjacje w sprawie dostaw nowych rodzajów uzbrojenia dla Serbskich Sił zbrojnych i Przeciwlotniczych. Belgrad tradycyjnie korzysta w tym względzie ze ścisłej współpracy z Rosją.

Czytaj też - Rosja opóźnia zakup myśliwców MiG-35

Bardzo interesująca jest zapowiedź sprzedaży do Serbii nowego wariantu samolotów Mig-29M2. Jak poinformował dyrektor generalny MiG, Wiktor Korotkow, wariant ten jest wykonany w znacznej części z kompozytów i posiada specjalną powłokę. W sumie te zmiany znacznie zmniejszają szansę wykrycia maszyny przez radary przeciwnika. Maszyna posiada też nowoczesne systemy śledzenia i naprowadzania, oraz może być wyposażona w rosyjskei lub zagraniczne uzbrojenie kierowane. Zarówno do ataków na cele naziemne jak i powietrzne.

Dodatkową zaletą ma być cena, znacznie mniejsza od konkurencyjnych samolotów produkcji zachodniej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że MiG-29 jest dobrze znany serbskim pilotom. Jak informuje Korotkow, MiG-29M2, to jeden z wariantów eksportowych myśliwca MiG-35. Interesująca jest zbieżność pomiędzy sprzedażą tych maszyn do Serbii a opóźnieniem zakupów przez Rosyjskie Siły Zbrojne.

(JS)

Komentarze