Reklama

Portal o energetyce

Separatyści chcą przejąć kontrolę nad systemem gazowym Donbasu

  • photo
    photo

Samozwańczy rząd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej podjął decyzję o wydzieleniu z istniejących struktur „państwowego” przedsiębiorstwa, którego zadaniem będzie integracja lokalnych rurociągów oraz przejęcie zadań związanych z transportem gazu. Donbastransgaz stanie się właścicielem infrastruktury należącej dotychczas do ukraińskiego Ukrtransgazu – firmy, od której był dotychczas zależny.

"W celu realizacji dostaw gazu do konsumentów oraz zapewnienia niezawodnej i bezpiecznej eksploatacji gazociągów „Rada Ministrów” uchwala powstanie „państwowej” firmy zajmującej się transportem gazu – Donbastransgaz” – czytamy dokumentach samozwańczego „rządu” Donieckiej Republiki Ludowej. Dyrektorem generalnym przedsiębiorstwa został Siergiej Gorbunow.

Zgodnie z uchwałą Donbastransgaz przejmie prawo własności do wszystkich ruchomości, nieruchomości oraz innych zasobów, które wcześniej wchodziły w skład majątku Ukrtransgazu, a obecnie znajdują się na terytorium „republiki”.

Warto przypomnieć, że Donbastransgaz to podmiot, który powstał w 1959 roku i zajmował się administracją gazociągów w rejonie Doniecka. Od 1998 roku był jednym z elementów struktury organizacyjnej spółki Ukrtransgaz, która w marcu 2015 zobowiązała go do przeniesienia wszystkich pracowników z terenów niekontrolowanych przez Kijów do innych oddziałów.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama