Reklama

Portal o energetyce

Satelitarna ekspansja Gazpromu. Dzierżawa dla Bułgarii i nowy satelita

Fot.: GAZPROM SPACE SYSTEMS
Fot.: GAZPROM SPACE SYSTEMS

Gazprom Kosmiczeskije Sistiemy to dedykowana komunikacji satelitarnej gałąź rosyjskiego giganta elektronicznego. Firma właśnie wydzierżawiła część wiązek na swoim satelicie bułgarskiemu operatorowi telewizyjnemu. W przyszłym roku chce natomiast umieścić kolejne urządzenie na orbicie geostacjonarnej.

Wiosną 2018 r. umowę z przedsiębiorstwem Gazprom Kosmiczeskije Sistiemy (GKS) podpisała bułgarska firma Vivacom. To największy w Bułgarii operator telekomunikacyjny.

Na mocy porozumienia Vivacom będzie wykorzystywał część wiązek na wyposażonym w 46 transponderów pasma Ku satelicie Jamał-402 do transmisji danych i przesyłu sygnału telewizyjnego.

Satelita Jamał-402 zajmuje pozycję 55 stopni E na orbicie geostacjonarnej (GEO). Sygnał będzie do niego wysyłany z należącej do Vivacom stacji Plana na terytorium bułgarskim. GKS liczy na dalsze zacieśnianie współpracy z Vivacom, także w innych regionach.

Tymczasem w styczniu 2019 r. Gazprom Kosmiczeskije Systemy planują włączenie zupełnie nowego urządzenia do swojej satelitarnej floty. Chodzi o satelitę Jamał-601, którego wyniesie rakieta Proton.

Ładunek użyteczny dla tego nowego statku zbuduje firma Thales Alenia Space. Urządzenie znajdzie się na pozycji 49 stopni E na GEO, gdzie zastąpi satelitę Jamał-202.

Jamał-601 może powstać dzięki kredytom pochodzącym ze Sbierbanku. Przewidywany okres jego eksploatacji wynosi 15 lat.

Komentarze