Reklama

Portal o energetyce

San Leon Energy redukuje liczbę koncesji w Polsce

Spółka San Leon Energy ogłosiła we wtorek rezygnację z kilku koncesji poszukiwawczych na terytorium Polski. Jest to element zaprezentowanej w czerwcu br. strategii firmy, która zakłada ograniczenie działalności eksploracyjnej na rzecz rozwijania dotychczasowych zasobów i produkcji. Krótkookresowym efektem tych działań ma być zmniejszenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz zabezpieczenie gotówkowych przepływów operacyjnych. 

Dyrektor zarządzający San Leon Energy, Oisin Fanning, poinformował, że jedną z przyczyn podjęcia decyzji o zmniejszeniu zaangażowania koncernu w naszym kraju (oprócz nowej strategii), jest niekorzystne otoczenie prawno–fiskalne: ,,W ramach nowej strategii skupiamy się na rozwoju odkrytych złóż i produkcji (…) Spółka podjęła decyzję, aby usunąć część koncesji z polskiego areału. Powodem są m.in. wysokie roczne opłaty koncesyjne, wprowadzone w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat.” Dyrektor poinformował również, że firma nie zamierza w chwili obecnej rezygnować z pozostałych aktywów na terytorium RP. Należą  do nich odkryte niedawno złoże Rawicz oraz koncesje łupkowe w Basenie Bałtyckim.

Redukcja obejmie w całości koncesje: Praszka, Budzów, Iława i Czersk oraz bieszczadzkie bloki koncesyjne nr 437, 438, 456, 457, 458. Fragmenty bloków 416, 417 i 436 zostały przejęte przez spółkę Orlen Upstream, która po oszacowaniu potencjalnych korzyści oraz zagrożeń, uważa je za perspektywiczne. Poszukiwania na tym obszarze będą realizowane we współpracy z innym państwowym potentatem – PGNiG.

(JK)

Komentarze