Reklama

Elektroenergetyka

Ruszyła rozbudowa EC Żerań: więcej energii za mniejszą cenę

Fot. Karolina Krzyżanowska/Flickr.com
Fot. Karolina Krzyżanowska/Flickr.com

29 czerwca 2017 r. PGNiG Termika SA oraz konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Gmbh, Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Ltd. oraz Polimex-Mostostal SA podpisały umowę na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań  w Warszawie. Wartość kontraktu wynosi 1,6 mld zł brutto.  Budowa ma się zakończyć w 2020 roku. 

Dzięki inwestycji produkcja energii elektrycznej w elektrociepłowni zwiększy się o ok. 80 procent. Blok nie tylko zapewni dostawy ciepła dla Warszawy, ale pozwoli też na utrzymanie konkurencyjnych cen dla mieszkańców stolicy.

„Budowa nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań jest ważną inwestycją w polską energetykę. Ma istotne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej. Dzięki zastosowaniu wysokosprawnych, najnowocześniejszych technologii gazowych, nowy blok pozwoli nam spełnić najostrzejsze europejskie kryteria ochrony środowiska, tj. wymagania Dyrektywy ws. Emisji Przemysłowych oraz wymogi BAT.  Odczuwalnie wzrośnie jakość powietrza w Warszawie”powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGNiG Termika SA.

Zobacz także: Polimex-Mostostal chce odzyskać pozycję lidera rynku budowlanego w energetyce 

„Sukces tego projektu jest wspólnym osiągnięciem całego zespołu europejskiego i japońskiego” – podkreślił Rainer Kiechl, Wiceprezes Wykonawczy MHPS w Europie i Dyrektor Generalny spółki zależnej MHPS z siedzibą w Duisburgu w Niemczech, podkreślił:  Ponadto zwrócił uwagę na znaczenie polskiego rynku dla MHPS w Europie: - „Obok zamówień na blok energetyczny opalany węglem kamiennym Kozienice 11 i blok energetyczny opalany węglem brunatnym Turów 11, Elektrociepłownia Żerań jest trzecim największym projektem realizowanym w Polsce w ciągu ostatnich lat. Z jednej strony wskazuje to na szerokie kompetencje MHPS, a z drugiej na zaufanie polskich klientów do technologii MHPS.” Dodał również: „Będziemy bardzo ciężko pracowali, aby odwdzięczyć się za to zaufanie”.

O inwestycji wypowiedział się także rzecznik prasowy Gaz-System. Spółka ta będzie odpowiedzialna za wybudowanie 10 kilometrów gazociągu, którym popłynie surowiec do EC Zerań. ,,Cieszy nas ta informacja, gdyż znacznie przybliża nas do realizacji tego ważnego dla ochrony środowiska projektu. Gaz to surowiec ekologiczny, przyjazny przyrodzie. Liczymy, że każdy, komu zależy na jakości powietrza w Warszawie, wesprze nas w tej inwestycji" - stwierdził rzecznik Tomasz Pietrasieński.

„Doświadczenia z dotychczasowej dobrej współpracy konsorcjantów gwarantują wykonanie inwestycji zgodnie z określonymi parametrami i w wyznaczonym terminie” – powiedział Antoni Józwowicz, prezes Polimex – Mostostal S.A.

Zobacz także: Blok w Turowie: Polimex Energetyka zrealizuje dostawy konstrukcji stalowych

Wraz z kontraktem, zawarta została 6-letnia umowa na świadczenie usługi serwisowej. Jej koszt nie jest ujęty w budżecie inwestycyjnym projektu

Paramenty bloku: 

•       moc elektryczna brutto - 497 MWe 

•       moc cieplna maksymalna- 326 MWt 

•       produkcja energii elektrycznej- 3000 GWh 

•       produkcja ciepła - 1900 GWh 

•       moc w paliwie - 900 MWt

PGNiG Termika SA, należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG, jest największym  w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Możliwości produkcji energii elektrycznej przez spółkę wynoszą około 3,8 TWh rocznie. 

Elektrociepłownia Żerań została uruchomiona w 1954 roku i jest drugim, co do wielkości źródłem ciepła dla Warszawy. Jej moc cieplna wynosi 1580 MWt, jej moc elektryczna brutto - 386 MW.

Po wybudowaniu bloku gazowo-parowego moc wytwórcza energii elektrycznej Ec

Żerań wzrośnie z obecnego poziomu 386 MWe do 690 MWe. Natomiast możliwości produkcji energii elektrycznej PGNiG TERMIKA wzrosną do ponad 6 TWh rocznie. 

Inwestycja wpisuje się w strategię Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego  i Gazownictwa, która zakłada utrzymanie pozycji wiodącego dostawcy gazu na polskim rynku. Jednostka będzie zużywała corocznie około 550 mln m³ gazu ziemnego, co będzie stanowić około 4 proc. krajowego zużycia tego paliwa.

Zobacz także: Kolejna umowa na modernizację Elektrowni Turów

kn/Polimex

Reklama

Komentarze

    Reklama