Reklama

Gaz

Rusza kolejna część korytarza gazowego Północ-Południe

12 września operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System uruchomi nowy gazociąg wysokiego ciśnienia Czeszów-Wierzchowice. To zakończenie budowy dolnośląskiej części gazowego korytarza Północ-Południe - poinformował rzecznik spółki Tomasz Pietrasieński.

Gazociąg ma 14 km długości i średnicę 1000 mm. Przebiega przez dolnośląskie gminy Zawonia i Krośnice. To część korytarza, który docelowo pozwali na pełną integrację infrastruktury przesyłowej gazu w tej części Europy. Wartość inwestycji to 91 mln zł, z czego 47,7 mln zł pochodzi z dofinansowania z UE.

Korytarz Północ-Południe to europejski projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status taki ma kilka innych inwestycji Gaz-Systemu, m.in. połączenie Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, rozbudowa punktów wyjścia z gazociągu jamalskiego oraz połączenie Polska-Słowacja.

Korytarz ma mieć dwie nitki - wschodnią i zachodnią. Nitka zachodnia, w skład której wejdzie gazociąg Czeszów-Wierzchowice ma docelowo połączyć terminal LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe, poprzez południową Polskę, Czechy i Węgry z planowanym terminalem LNG Krk w Chorwacji. Głównym celem budowy zachodniej nitki korytarza jest zwiększenie możliwości przesyłu gazu między Polską i Czechami, dzięki rozbudowie systemów przesyłowych po obu stronach granicy oraz budowie nowego interkonektora. Dzięki temu gaz będzie mógł płynąć w obydwu kierunkach.

Według informacji Gaz-Systemu, uruchomienie nowego gazociągu - obok poprawy w całym kraju stopnia bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji - przyniesie szereg innych korzyści, takich jak zagospodarowanie nadwyżek gazu importowanego z Niemiec, połączenie Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice z aglomeracjami Dolnego i Górnego Śląska, poprawienie niezawodności oraz elastyczności pracy całego systemu przesyłu gazu w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

jw/PAP

Komentarze