Reklama

Portal o energetyce

Rosnieft za sprawą Orlenu zwiększa dostawy ropy do Czech

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft oraz PKN Orlen podpisały aneks do umowy długoterminowej na dostawy ropy typu REBCO do czeskiej rafinerii Unipetrol RPA. Zgodnie z jego postanowieniami w okresie od 1 maja 2015 do 30 czerwca 2016, wolumen surowca przesyłanego rurociągiem „Przyjaźń” zwiększy się o 120 tysięcy ton. 

,,Konieczność zabezpieczenia dodatkowych dostaw surowca do Unipetrol RPA, wynika ze zwiększenia udziału Unipetrol a.s. w kapitale zakładowym rafinerii Česká Rafinérská do 100%. Unipetrol RPA jest spółką, w której 100% udziałów posiada Unipetrol as. PKN ORLEN SA posiada około 63% udziałów w kapitale zakładowym Unipetrol a.s.” – czytamy w oświadczeniu zarządu polskiej spółki.

Szacowana wartość dostaw określonych w omawianym aneksie wynosi 2,6 mld zł.

„Wzrost podaży ropy odzwierciedla strategię Rosnieftu zmierzającą do zwiększania wartości dla akcjonariuszy, poprzez podnoszenie efektywności. Jest również zgodny z interesami konsumentów i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Europy” – skomentował sprawę rosyjski gigant.

Przypomnijmy, że 21 czerwca 2013 Orlen zawarł umowę z Rosnieftem na dostawy ropy naftowej do Czech w wysokości sięgającej łącznie 8 mln ton. W przypadku eksportu rosyjskiego surowca do Polski porozumienie podpisano nieco wcześniej – 1 lutego 2013, a wolumen przesyłanej ropy ma wynieść w sumie 18 milionów ton. Kontrakt obowiązuje do 31 stycznia 2016.

(JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama