• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Rosnieft i Gazprom kontynuują walkę o Sachalin

  • Fot. R. Surdacki/Defence24.pl

Rosnieft odwołał się od wyroku sądu arbitrażowego, który odmówił mu dostępu do infrastruktury gazowej na Sachalinie. Jest ona kontrolowana przez spółkę zależną Gazpromu – Sachalin Energy. Oba koncerny realizują na wyspie konkurencyjne wobec siebie projekty LNG.

Odwołanie do sądu arbitrażowego we Władywostoku zostało złożone 25 marca br. Rosnieft podkreśla w nim, że wykorzystanie gazociągów zarządzanych przez Sachalin Energy pozwoli mu uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z budową alternatywnej sieci przesyłowej na potrzeby projektu Sachalin - 1 realizowanego wraz z ExxonMobil. Na to nie chce się jednak zgodzić Gazprom zaangażowany w projekt Sachalin – 2.

Niedawny wyrok sądu arbitrażowego dał przewagę koncernowi zarządzanemu przez Aleksieja Millera. Stąd odwołanie ze strony spółki, której szefuje Igor Sieczin. Równolegle Rosnieft stara się dowieść swoich praw przed rosyjskim Federalnym Urzędem Monopolowym. Wspomniana instytucja na początku marca br. odroczyła jednak w czasie rozprawę, która ma stwierdzić czy Gazprom nie nadużywa swojej pozycji na Sachalinie. 

Komentarze