Reklama

Portal o energetyce

Rosnieft i Exxon Mobil intensyfikują współpracę w Arktyce i w Syberii

  • Bell UH-1 Huey II, maszyny tego typu są rozważane przez Liban - fot. Bell

7 grudnia br. w teksańskim Irving rosyjski koncern naftowy Rosnieft i amerykański Exxon Mobil podpisały dwie umowy dot. współpracy w Arktyce i w Zachodniej Syberii.Pierwsza umowa podpisana przez prezesa Rosnieftu Igora Sieczyna i prezesa Exxon Mobil Exploration Stephena Greenlee, przewiduje utworzenie spółki joint venture, której celem jest ocena opłacalności wydobycia ropy ze złóż niekonwencjonalnych w formacji Bażenow i Akimow.

Spółka, z 51 procentowym udziałem Rosneftu, zajmie się badaniem najbardziej obiecującej formacji w Rosji - Bażenow może kryć w sobie od 182 do 360 mld baryłek ropy.

Rosneft i jego spółki zależne zapewnią kadrę i dostęp do istniejącej infrastruktury, podczas gdy Exxon zapewni początkowe finansowanie projektu w wys. 300 mln dolarów oraz najnowocześniejsze technologie i specjalistów - geologów. Odwierty mają się rozpocząć w 2013 r.

Druga umowa to Deklaracja Ochrony Środowiska i Bioróżnorodności przy Eksploracji i Eksploatacji Ropy i Gazu na Rosyjskim Arktycznym Szelfie Kontynentalnym, podpisana przez Sieczyna i prezesa Exxon Mobil Rexa Tillersona.

Dokument, który jest wstępem do ewentualnej eksploatacji zasobów Arktyki, zawiera regulacje, które mają ochronić arktyczny ekosystem podczas prac związanych z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów przez Rosnieft i jego partnerów.

Rosneft podpisał podobną Deklarację 23 listopada br. z norweskim Statoilem.

Obie umowy Rosnieftu z Exxon Mobil stanowią realizację porozumienia o współpracy strategicznej zawartej w sierpniu 2011 r.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama