Reklama

Gaz

Rosnieft dostarczy gaz do Wielkiej Brytanii? "Dodatkowe 0,5 bln rubli"

Fot. www.rosneft.com
Fot. www.rosneft.com

Szef Rosnieftu poinformował Władimira Putina, że jeżeli podejmie on decyzję o zniesieniu ograniczeń eksportowych dla gazu ziemnego, przełamując monopol Gazpromu, to jego firma odwdzięczy się dodatkowymi wpływami do budżetu na poziomie 500 mld rubli, tj. ok. 8,4 mld dolarów. Wszystko dzięki umowie, która ma obejmować sprzedaż surowca dla koncernu BP, z wykorzystaniem rurociągu Nord Stream.

Igor Sieczin w liście skierowanym do rosyjskiego prezydenta informuje, że prowadzone są negocjacje z brytyjskim BP, dotyczące sprzedaży 7-20 mld m3 gazu rocznie przez okres 16 lat, od 2018 - 2019 r.. Surowiec miałby być tłoczony rurociągiem Nord Stream, proponowany punkt odbioru to Greiswald. W 2016 roku spółki podpisały w tej sprawie memorandum o współpracy.

Szef naftowego giganta podkreślał, że wbrew obawom podnoszonym przez Gazprom, ewentualna liberalizacja eksportu nie doprowadzi do wzmocnienia pozycji amerykańskich spółek na europejskim rynku. W jego opinii nie wywoła także niezdrowej konkurencji, ale raczej przyczyni się do ekspansji energetycznej FR i bardziej efektywnego wykorzystywania tras przesyłowych. 

Komentarza w powyższej sprawie odmówił zarówno rzecznik Władimira Putina, jak i służby prasowe Rosnieftu. Dziennik RBC zdołał jednak potwierdzić najważniejsze tezy listu w dwóch niezależnych od siebie źródłach.

Zobacz także: Gazprom sprzeda swoje udziały w operatorze niemieckich gazociągów?

Zobacz także: Mroźna zima spowoduje wyraźny wzrost cen energii?

Reklama

Komentarze

    Reklama