Reklama

Portal o energetyce

Rośnie znaczenie litewskiego terminalu LNG

Według premiera Algirdasa Butkeviciusa gazociąg Kłajpeda–Kuršėnai zostanie oddany do użytku 2 października bieżącego roku. Powoli on wykorzystać w pełni możliwości litewskiego terminalu LNG w zakresie transportu gazu do krajów bałtyckich – przede wszystkim na Łotwę oraz do Estonii.

,,Prace postępują zgodnie z planem. Podjęto decyzję, że oficjalne oddanie do użytku nastąpi 2 października 2015 r.” – powiedział Algirdas Butkevicius po zakończeniu posiedzenia Komisji Transportu i Komunikacji.

Rzecznik prasowy AB Amber Gird (operator litewskiej sieci dystrybucyjnej) poinformował, że do 30 czerwca ukończono budowę 78,5 km gazociągu, a więc znacznie ponad połowę – w sumie ma on liczyć 110 km.

W chwili obecnej Litwa dysponuje infrastrukturą, która jest w stanie obsłużyć zaledwie 40% potencjalnych potrzeb terminalu. Uruchomienie gazociągu Kłajpeda–Kuršėnai pozwoli zwiększyć ten współczynnik do 100%. Dzięki niemu stanie się również możliwe zabezpieczenie ponad 80% zapotrzebowania na gaz ziemny Łotwy oraz Estonii. Władze w Wilnie uznały projekt za kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

 (JK)

Reklama

Komentarze

    Reklama