• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Rosjanie obniżają prognozy średnich cen gazu. Polska może liczyć na upust?

W 2015 roku średnia cena rosyjskiego gazu eksportowanego do Europy będzie niższa od pierwotnych oczekiwań i ukształtuje się na poziomie 235 – 242 dolarów za tysiąc metrów sześciennych – powiedział podczas telekonferencji dla inwestorów Andriej Zotow, przedstawiciel Gazpromu. 

,,Biorąc pod uwagę tendencję spadkową na rynku ropy nie ma sensu, żebyśmy rozmawiali dzisiaj o jakiejś precyzyjnej kwocie. Spodziewamy się, że w 2015 roku uśrednione ceny gazu sprzedawanego krajom europejskim zamkną się w przedziale 235 – 242 $ za 1000 m3” – powiedział Zotow. Te przewidywania rozmijają się ze słowami wiceszefa Gazpromu, Aleksandra Miedwiediewa, który na początku czerwca poinformował dziennikarzy, że firma spodziewa się średniej ceny na poziomie 240 - 245 / 1000 m3. Warto odnotować wyraźną tendencję spadkową – w 2014 roku było to aż 345,88 dolarów.

Ta informacja posiada pewne znaczenie dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które toczy z Gazpromem spór przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Niższe ceny na europejskich rynkach mogą stanowić pewien argument (choć oczywiście nie przeważający) zarówno we wspomnianym postępowaniu, jak i w rozmowach dwustronnych.

(JK)

Komentarze