Rosja zainwestuje 50 mld $ w irański sektor oil&gas

13 lipca 2018, 16:45
ali
Fot.: Kremlin.ru

Federacja Rosyjska wyraziła gotowość do zainwestowania 50 mld $ w irański sektor oil&gas. Inwestycja jest traktowana przez Teheran jako forma wsparcia w związku z sankcjami wymierzonymi w Iran.

Doradca najwyższego przywódcy Iranu ds. międzynarodowych Ali Akbar Welajati po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poinformował, że Rosja wyraziła gotowość do zainwestowania 50 mld $ w rosyjskim sektorze ropy i gazu.

„Gotowość jaką wyraził pan Putin, polega na tym, żeby poszerzyć współpracę w sektorze naftowym między naszymi państwami i zwiększyć inwestycje w sektorze ropy i gazu w naszym państwie do poziomu 50 mld $” – powiedział Welajati.

Irański polityk wspomniał także, że rosyjskie inwestycje pozwolą zapełnić lukę powstałą po opuszczeniu Iranu przez europejskie spółki.

Jak czytamy na stronie prezydenta Rosji, propozycja inwestycji została złożona podczas rozmów przeprowadzonych 12 lipca w prezydenckiej rezydencji Putina w Nowo-Ogariowie.

Podczas spotkania poruszono też kwestie współpracy bilateralnej, konfliktu w Syrii oraz irańskiego programu atomowego.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
dyndas
niedziela, 15 lipca 2018, 22:32

W praktyce Rosja kładzie łapę na irańskich zasobach i zapewne zabezpieczy ich tranzyt na rynki zbytu.

Niuniu
piątek, 13 lipca 2018, 21:28

I to tyle odnośnie zapaśc ekonomicznej Rosji, skuteczności sankcji USA i UE oraz wygłaszanych na tym forum prognoz, że jeszcze chwila i Rosja przehandluje Teheran za kilka miłych twitów Trumpa. A teraz proponuje zastanowić się po co to robią i jak może wyglądać zapotrzebowanie i podaż energii za np. 20 lat. Może jednak Niemcy nie są takimi bigotami w sprawie NS2?

Tweets Energetyka24