Reklama

Ropa

Rosja udziela Wenezueli kredytów w zamian za złoża ropy

Fot. Rosnieft
Fot. Rosnieft

Moskwa ratuje rząd w Wenezueli wielomiliardowymi kredytami w zamian za dostęp do złóż ropy – donosi Agencja Reutera. 

Jak informuje Agencja Reutera Rosja udziela kredytów władzom w Caracas, aby uratować Wenezeulę od bankructwa. W zamian Moskwa ma otrzymać dostęp do bogatych złóż ropy naftowej należący do wenezuelskiej spółki paliwowej PDVSA. W tej sprawie już od kilku miesięcy toczą się niejawne negocjacje z udziałem Rosnieftu.

Według Agencji Rosnieft przekazał jeszcze w kwietniu 1 mld dolarów w zamian za gwarancje dostaw ropy. Pieniądze przynajmniej dwukrotnie miały uratować Wenezuelę od bankructwa i pozwolić utrzymać się prezydentowi Nicolasowi Maduro przy władzy.

Zobacz także: USA rozważają nałożenie sankcji na sektor energetyczny Wenezueli

Obecnie 40% całkowitego eksportu ropy z Wenezueli jest przeznaczone na spłatę kredytów udzielonych przez Rosję i Chiny. Agencja Reutera twierdzi powołując się na anonimowych informatorów, że Rosnieft pełni rolę pośrednika w sprzedaży wenezuelskiej ropy, która eksportowana jest m.in. do rafinerii w Stanach Zjednoczonych. Rosnieft unika nałożonych przez USA sankcji posługując się firmami pośredniczącymi. Odsprzedaż ropy obsługiwana przez Rosnieft ma wynosić 225 tys baryłek dziennie, co stanowi ok. 13% całego eksportu surowca z Wenezueli. Rząd w Caracas nie publikuje żadnych oficjalnych danych w tej sprawie.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama