Reklama

Ropa

Rosja: spadają przychody z eksportu ropy i gazu

Fot. Dmitry Dzhus / Flickr
Fot. Dmitry Dzhus / Flickr

Rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało, że ze względu na niższe przychody z eksportu ropy i gazu koniecznym staje się ograniczenie środków przeznaczonych na zakup walut obcych w maju i pierwszym okresie czerwca.

Według założeń ministerstwa, w okresie 8 maja - 6 czerwca, na zakup obcych walut na rynku krajowym FR będzie mogła wydać jedynie 8,5 mld rubli. To znacząco mniej, niż w okresie 7 kwietnia - 5 maja br. 

Analitycy ministerstwa zauważają, że rzeczywista wielkość eksportu produktów naftowych i gazowych była w kwietniu niższa od przewidywanych szacunków. Dodatkowym czynnikiem, wpływającym na realnie mniejsze wpływy były dokonane zwroty nadpłaconych należności celnych. Pomimo pierwotnych oczekiwań zmniejszonego popytu na produkty nie zrównoważył eksport ropy, której produkcja również była mniejsza od zakładanej.

Komunikat ministerstwa finansów kończy się konstatacją, że w kolejnych okresach nie powinno już dochodzić do tego typu zdarzeń, więc ilość środków przeznaczonych na operacje walutowe na krajowym rynku będzie prawdopodobnie wyższa.

Zobacz także: ,,Energetyka jak niepodległość"- strategiczna dyskusja w Europejskim Centrum Solidarności [RELACJA]

Zobacz także: Coraz mniej ropy z Rosji w rafineriach Lotosu

Komentarze