Reklama

Portal o energetyce

Rosja i Iran rozpoczęły wdrażanie umowy – ropa za żywność oraz maszyny

  • Fot. Space24.pl

Rosja i Iran rozpoczęły wdrażanie umowy barterowej, na mocy której irańska ropa zostanie wymieniona na rosyjską żywność i maszyny. O sprawie informuje Reuters powołując się na wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych FR, Siergieja Riabkowa. 

Zdaniem rosyjskiego MSZ umowa nie łamie zachodnich sankcji jakie nałożono na Iran. Stany Zjednoczone wyraziły jednak głębokie zaniepokojenie faktem jej zawarcia i zapowiedziały monitorowanie jej realizacji.

Wymiana barterowa między Rosją i Iranem najprawdopodobniej straci sens w przypadku realizacji porozumienia atomowego i rozpoczęcia procesu znoszenia sankcji z kraju ajatollahów. Może ona jednak stanowić wstęp do powrotu rosyjskich koncernów naftowych do pracy na irańskich złożach. Łukoil i Gazprom Nieft prowadziły na nich prace jeszcze na początku obecnej dekady. Spółka Zarubieżnieft miała zamiar do nich dołączyć, ale nie pozwoliło jej na to zaostrzenie sankcji (chodzi o memorandum z 2011 roku). Dziś wspomniane firmy, ale także Rosnieft wymienia się wśród podmiotów, które w pierwszej kolejności mogłyby zaangażować się biznesowo w Iranie w związku z porozumieniem atomowym.

Reklama

Komentarze

    Reklama