Reklama

Ropa

Wielka Brytania wysyła drugi okręt do Zatoki Perskiej

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Brytyjski rząd podjął decyzję o skierowaniu do Zatoki Perskiej drugiego okrętu - HMS Duncan. Ma on na celu zapewnić „stałą obecność morską” w regionie, gdzie Iran w ostatnich dniach próbował dokonać zatrzymania brytyjskiego tankowca.

Tydzień temu w pobliżu Gibraltaru miejscowa policja wraz z brytyjską piechotą morską przejęły należący do Iranu tankowiec Grace 1. Przyczyną takiej decyzji były podejrzenia, że może on brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię.

Teheran zażądał natychmiastowego uwolnienia statku, grożąc działaniami odwetowymi.

We czwartek brytyjski rząd poinformował, że trzy irańskie jednostki "wbrew prawu międzynarodowemu usiłowały przeszkodzić w przepłynięciu brytyjskiemu statkowi handlowemu British Heritage przez Cieśninę Ormuz".

"(Brytyjski okręt) HMS Montrose zmuszony był ustawić się pomiędzy irańskimi jednostkami a British Heritage oraz wystosować słowne ostrzeżenie wobec irańskich jednostek, które następnie zawróciły" - podkreślono.

HMS Duncan został skierowany na obszar o podwyższonym zagrożeniu dla brytyjskiej floty handlowej, gdzie ma zastąpić HMS Montrose, który ma się udać na przegląd techniczny.

Reklama

Komentarze

    Reklama