• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Wiceprezes Orlenu: Przedłużyliśmy umowę na dostawy saudyjskiej ropy

„Przyjęte w naszej strategii założenia realizowaliśmy z żelazną konsekwencją” – skomentował dla Skaner Energetyka24 wyniki PKN Orlen za IV kwartał 2017 r. wiceprezes spółki Mirosław Kochalski. Przedstawiciela największego polskiego koncernu paliwowego zapytaliśmy także o losy kontraktu na dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej i strategię dywersyfikacji dostaw surowca, a także o warunki i perspektywy współpracy z Litwą w rafinerii w Możejkach.

Umowa z Saudi Aramco uległa przedłużeniu. Mamy strategię dywersyfikacji źródeł dostaw – przede wszystkim kupujemy ropę w kontraktach terminowych, ale jak trzeba kupujemy w spotowych. Wykorzystujemy wszystkie możliwości. W tym obszarze pracujemy bardzo mocno. Będziemy robili wszystko, żeby to budowało dobry portfel, który będzie dawał jak najlepsze ceny dla surowców, bo one mają wpływ na naszą efektywność.

Mirosław Kochalski, wiceprezes zarządu PKN Orlen

Rok 2017, jeśli chodzi o współpracę i działanie na Litwie, to był bardzo dobry rok. Rozwiązaliśmy szereg konfliktów, poprawiła się atmosfera i mamy dobry wynik.  Natomiast wszystkie decyzje inwestycyjne i rozwojowe w przyszłości będą decyzjami opartymi o racjonalne przesłanki i ocenę sytuacji biznesowej. Każdy projekt musi wypełnić restrykcyjne kryteria definiowane w naszej grupie wobec każdego projektu – i to będzie decydowało o rozwoju i wielkości nakładów inwestycyjnych, które będziemy ewentualnie ponosili na Litwie.

Mirosław Kochalski, wiceprezes zarządu PKN Orlen

Komentarze