Reklama

Wiadomości

Rozszczelnienie instalacji na terenie Rafinerii Gdańskiej. „Emisje nie przemieściły się poza obszar zakładu”

Rafineria Gdańska. Fot. Energetyka24.com
Rafineria Gdańska. Fot. Energetyka24.com

Na terenie Rafinerii Gdańskiej, na jednej z instalacji doszło do niewielkiego rozszczelnienia – podał rzecznik Mikołaj Szlagowski. Zapewnił, że teren został zabezpieczony przez straż pożarną.

Do rozszczelnienia na jednej z instalacji doszło w piątek ok. godz. 8. – Systemy bezpieczeństwa zadziałały prawidłowo – odnotowały nieznaczną emisję siarkowodoru, który jednak nie przemieścił się poza obszar zakładu – przekazał PAP rzecznik Rafinerii Gdańskiej Mikołaj Szlagowski.

Dodał, że na miejscu niezwłocznie pojawiły się jednostki zakładowej straży pożarnej, które zabezpieczyły teren i po dokonaniu pomiarów stwierdziły brak zagrożenia.

Reklama

Rozszczelnienie instalacji w Rafinerii Gdańskiej bez wpływu na środowisko

Zapewnił, że po godz. 9 sytuacja była w pełni opanowana. – Nie odnotowano negatywnych skutków dla środowiska – powiedział i dodał, że rozszczelnienie nie miało wpływu na ciągłość pracy zakładu.

W trakcie działań poszkodowani zostali dwaj strażacy. Jeden z mężczyzn, biegnąc do wozu strażackiego, skręcił kolano, drugiemu zrobiło się słabo i został przetransportowany do szpitala. Szlagowski dodał, że oba zdarzenia nie były bezpośrednio związane z wyciekiem.

Rafineria Gdańska Sp. z o.o. zarządza jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w tej części Europy. Jego moce przerobowe to ponad 10 mln ton ropy rocznie. Spółka zatrudnia obecnie blisko 1,3 tys. pracowników i zajmuje się w głównej mierze działalnością processingową. Dostarczony do niej surowiec przerabiany jest na wysokomarżowe produkty. Powstała w rezultacie procesu przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS przez ORLEN. Będąc spółką joint venture posiada dwóch właścicieli: ORLEN oraz Aramco Overseas Company.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama