Reklama

Wiadomości

Rośnie cena ropy. Rynek reaguje na rosyjskie zapowiedzi

Fot. Pixabay / ilustracyjne
Fot. Pixabay / ilustracyjne

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są powyżej 81 USD za baryłkę i blisko najwyższych poziomów od stycznia 2023 r. Inwestorzy oceniają raport o zapasach paliw w Stanach Zjednoczonych - informują maklerzy.

Reklama

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na V kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 81,68 USD, wyżej o 0,18 proc. po wzroście na zakończenie poprzedniej sesji o 2,2 proc.

Reklama

Ropa Brent na ICE w dostawach na VI wyceniana jest po 85,79 USD za baryłkę, wyżej o 0,21 proc.

Inwestorzy oceniają najnowsze dane o zapasach paliw w USA.

Reklama

Z branżowego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) wynika, że zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych w ub. tygodniu wzrosły jedynie o 400 tys. baryłek.

Jednak zapasy surowca w hubie Cushing spadły w tym czasie o 1,4 mln baryłek, a zapasy paliw destylowanych zmniejszyły się o 2 mln baryłek.

Spadek zapasów ropy w Cushing jest już 6. z kolei tygodniową zniżką rezerw ropy w tym miejscu magazynowania surowca - wskazują eksperci rynków paliwowych.

Inwestorzy śledzą tymczasem uważnie informacje dotyczące podaży ropy na globalne rynki.

Mniej ropy na światowe giełdy paliw dociera z Rosji po tym, jak Moskwa zobowiązała się do zmniejszenia produkcji tego surowca o 500 tys. baryłek dziennie od przyszłego miesiąca.

Czytaj też

Przepływy rosyjskiej ropy z krajowych portów spadły w ub. tygodniu o 1,24 mln baryłek dziennie - wynika z danych agencji Bloomberg. To największy tygodniowy ich spadek od grudnia 2022 r.

Mniej ropy na rynki dociera też z Bliskiego Wschodu. Przepływ ropy rurociągami z pól naftowych autonomicznego regionu Iraku w Kurdystanie nadal jest wstrzymany.

"Ceny ropy naftowej mają względnie dobre wsparcie w związku z oczekiwaniami inwestorów, że po zmniejszeniu dostaw ropy z krajów OPEC+ sytuacja na rynkach paliw się zacieśni" - mówi Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

"Jednakże w najbliższym czasie cała uwaga graczy rynkowych będzie skupiona na danych o inflacji w USA, które zostaną opublikowane w środę. Wszelkie +niespodzianki na plus+ mogą okazać się negatywne dla ryzykownych aktywów, w tym notowań ropy naftowej" - dodaje.

O 14.30 zostanie opublikowany wskaźnik CPI w USA w marcu. Analitycy prognozują mdm 0,2 proc. wobec 0,4 proc. w lutym, a w ujęciu rdr 5,1 proc. wobec 6,0 proc. miesiąc wcześniej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama