Reklama

Wiadomości

Rosja odkryła nowe złoże naftowe w Arktyce

Fot. Rosneft

Rosyjski państwowy koncern Rosnieft potwierdził odkrycie 82 mln ton ropy na Morzu Peczorskim w Arktyce.

Reklama

Rosnieft odkrył pole dzięki kampanii wiertniczej w rejonie Medynsko-Varandeysky. "Podczas testów uzyskano swobodny przepływ ropy o maksymalnym natężeniu przepływu 220 metrów sześciennych dziennie" - czytamy w oświadczeniu firmy w środę, zauważając, że "ropa jest lekka, o niskiej zawartości siarki, o niskiej lepkości" – poinformował Rosnieft.

Reklama

Koncern opisał wyniki badań jako dowód na "znaczący potencjał naftowy prowincji Timan-Peczora na szelfie". Według rosyjskich mediów, Rosnieft ma pakiet kontrolny w 28 licencjach morskich w Arktyce, z których osiem znajduje się na Morzu Peczorskim.

Vostok oil w trakcie

Reklama

W połowie czerwca Rosnieft poinformował, że kontynuuje projekt Vostok Oil w Arktyce, który Sieczin określił jako "jedyny projekt na świecie, który może przynieść stabilizację na rynku ropy".

Według Rosnieftu, Vostok będzie produkować do 115 milionów ton ropy rocznie do 2033 roku. Ta ilość ropy jest podobno równoważna 20 procentom całkowitej produkcji ropy w Rosji na rok 2021.

Szef Rosnieftu twierdzi, że pomimo sankcji, spółka jest w stanie zrealizować projekt. "Mamy wszystkie potrzebne kompetencje, wiedzę i doświadczenie, a w tego typu projektach 98 procent technologii jest produkowanych w Rosji" - powiedział Sieczin dziennikarzom w odniesieniu do projektu Vostok Oil.

Trafigura Group podała w połowie czerwca, że planuje sprzedać swój 10-procentowy udział w Vostok Oil, za który zapłaciła około 8,5 mld dolarów w czwartym kwartale 2020 roku - podał Bloomberg.

Komentarze