Reklama

Wiadomości

Ropa w USA wyceniana blisko najwyższych poziomów od 2 miesięcy

Fot. Canva

Ceny ropy naftowej w USA są blisko najwyższych poziomów od 2 miesięcy, powyżej 82 USD za baryłkę, po mocnym spadku amerykańskich zapasów surowca i zacieśnianiu się sytuacji podażowej na rynkach - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 82,33 USD, niżej o 0,38 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 84,38 USD za baryłkę, niżej o 0,34 proc.

Amerykański Departament Energii (DoE) poinformował w środę, że zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,55 mln baryłek, czyli o 1,1 proc. do 413,29 mln baryłek.

Analitycy prognozowali, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 1,7 mln baryłek.

DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 7,96 mln baryłek, czyli o 3,4 proc. do 240,75 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,54 mln baryłek, czyli o 2 proc. do 129,38 mln baryłek - wynika z danych DoE.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX była wyceniana najwyżej od 9 listopada 2021 r.

Surowiec w USA zalicza mocny początek roku zyskując już w 2022 r. prawie 10 proc. dzięki sygnałom, że globalny popyt na ropę w dużej mierze dobrze znosi uderzenie w gospodarki przez wariant koronawirusa - Omikron, bo nadal odbudowują się one po pandemii Covid-19.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) wskazała, że zapotrzebowanie na ropę na świecie jest silniejsze niż się tego spodziewano. Z kolei DoE wskazuje, że światowe zapasy ropy spadną nieznacznie w ciągu I kwartału.

"Sentyment na rynkach ropy pozostaje w dużej mierze +konstruktywny+" - ocenia Warren Patterson, szef strategii rynków surowcowych w ING Groep NV.

"Zakłócenia w dostawach (Kazachstan, Libia), niepewność co do wolnych mocy produkcyjnych OPEC i zanikające obawy o wariant Omikron okazują się korzystne dla cen ropy" - dodaje.

Mimo tego, jest kilka sygnałów ostrzegawczych dla rynków paliw, m.in. na początku roku zmniejszył się ruch drogowy w krajach Azji, gdy Omikron pojawił się w kluczowym regionie importującym ropę.

Z danych dotyczących mobilności - firmy Apple Inc. - wynika, że na drogach w krajach Azji w styczniu w najważniejszych stolicach w regionie pojawiło się mniej aut niż było ich w pierwszym tygodniu grudnia ub. roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama