Reklama

Wiadomości

PERN niedługo przedstawi nową strategię. Rozwój także poza sektorem naftowym

Autor. mat. prasowe / PERN

PERN kończy prace nad nową strategią; chce poszerzyć obszary działania m.in. o płynną chemię i paliwo lotnicze – poinformował w poniedziałek prezes operatora Mirosław Skowron. Spółka dodała, że należący do niej Naftoport w pierwszym kwartale br. przeładował o 1 mln ton ropy i paliw więcej niż rok temu.

Skowron podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami podkreślił, że firma szuka możliwości rozwoju – także poza sektorem naftowym – m.in. w obszarze płynnej chemii i paliwa lotniczego, zmierzając w stronę transformacji energetycznej. Dlatego m.in. te obszary mają znaleźć się w nowej strategii operatora, która wkrótce ma zostać przedstawiona.

Szef PERN zauważył, że taką ścieżką podążają też inni gracze z Europy Zachodniej, którzy poszukują nowych kierunków wzrostu (np. logistyka chemiczna). Dodał, że szukają oni podmiotów do przejęć – także poza granicami swych krajów. Stawiają także na budowę pozycji w przemyśle chemicznym, paliwach alternatywnych i gospodarce wodorowej.

Reklama

Prezes PERN podsumowuje ostatni rok

PERN poinformował, że należący do grupy Naftoport zamknął pierwszy kwartał z rekordowymi obrotami. Terminal przeładował w pierwszych trzech miesiącach 9,6 mln ton ropy naftowej i paliw, czyli prawie o 1 mln ton więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Spółka obsłużyła 127 tankowców – o 17 więcej niż rok wcześniej. Według szacunków spółki, obroty terminala w całym 2024 roku znacznie przekroczą 37 mln ton ropy naftowej i paliw. Do Naftoportu może zawinąć w tym roku nawet 500 tankowców.

Szef PERN przypomniał, że Naftoport realizuje kilka strategicznych inwestycji takich jak budowa nowego rurociągu ropy naftowej do przesyłu surowca o podwyższonej temperaturze – w miejsce wyeksploatowanego najstarszego rurociągu.

Reklama

Kluczowym projektem, którego realizacja zajmie kilka najbliższych lat, jest budowa nowego stanowiska przeładunkowego ropy naftowej dla utrzymania sprawności technicznej i ciągłości działania terminalu oraz zwiększenia jego potencjału. Uzyskano już kilka kluczowych decyzji administracyjnych w tej sprawie. W ramach prac na ten rok zaplanowane jest pozyskanie następnych decyzji i pozwoleń, a także przygotowanie postępowania związanego z rozpoczęciem wyboru wykonawcy tej inwestycji.

Spółka podała w poniedziałek, że PERN stawia również na wdrożenie rozszerzonej inteligencji (AI). „W dziale automatyki spółki systemy oparte na uczeniu maszynowym pomagają przewidywać potencjalne awarie i im zapobiegać, przyczyniają się także do oszczędności energii. To podnosi efektywność, ale też poprawia bezpieczeństwo i komfort pracy” – podkreślono.

W ocenie spółki, dzięki rozwiązaniom AI usprawniony może zostać transport rurociągowy i magazynowanie surowców. Spółka ma wykorzystać dane zebrane w ten sposób do celów analitycznych.

Reklama

Działalność PERN

PERN z siedzibą w Płocku to podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza infrastrukturą krytyczną, odpowiadając za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie w swych bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

Obecnie spółka dysponuje w całej Polsce 19. bazami paliwowymi, których pojemność wynosi w sumie ponad 2,6 mln metrów sześc. i 4. bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześc.

Od kilku lat PERN realizuje „Program Megainwestycji”, czyli priorytetowych przedsięwzięć związanych z zarządzaną infrastrukturą krytyczną, które mają zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama