Reklama

Wiadomości

ONZ wysyła supertankowiec do Jemenu aby zapobiec katastrofie ekologicznej

Fot. Envato

Tankowiec klasy VLCC wyruszył z Chin i jest w drodze nad Morze Czerwone, aby zapobiec katastrofalnemu wyciekowi ropy ze skorodowanego supertankowca u wybrzeży Jemenu – podało ONZ w swoim oświadczeniu.

W czwartek w ubiegłym tygodniu z chińskiego Zhoushan wypłynął tankowiec Nautica mający na celu usunięcie ponad miliona baryłek ropy z rozkładającego się tankowca FSO Safer przycumowanego u wybrzeży Jemenu. Akcję koordynuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, która podkreśla, że dalsze pozostawienie statku na wodach groziłoby katastrofą ekologiczną.

Zgodnie z zapowiedziami, statek Nautica dotrze na miejsce na początku maja.

"Niebezpieczny tankowiec FSO Safer jest zacumowany u jemeńskiego półwyspu Ras Isa od 1988 roku i może wybuchnąć lub rozbić się w każdej chwili" - poinformowało ONZ.

Czytaj też

Jak się okazuje, Organizacja wciąż nie pozyskała wystarczających środków, aby sfinansować akcję. „Chociaż projekt otrzymał znaczne wsparcie międzynarodowe, rosnące koszty (eksploatacji – przyp. red.) tankowców VLCC na rynku dotkniętym wojną na Ukrainie oraz inne czynniki oznaczają, że potrzebne są większe fundusze, aby zakończyć plan" – czytamy w komunikacie. Całkowity koszt pierwszej fazy planu szacuje się na 129 milionów dolarów.

FSO Safer to jeden z największych na świecie tankowców do przechowywania ropy naftowej, w którym obecnie znajduje się ponad 1,14 miliona baryłek. Wojna domowa w Jemenie a także brak konserwacji przez dekady sprawił, że jednostka skorodowała, co w konsekwencji może doprowadzić w najbliższym czasie do wylania się „czarnego złota" po całym Morzy Czerwonym.

Komentarze