Reklama

Wiadomości

Następny krok w budowie terminala na Martwej Wiśle. Orlen ma zacząć z niego korzystać za rok

Autor. NDI / YouTube

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego na Martwej Wiśle wkroczyła w etap wykonywania konstrukcji stalowej i armatury technologicznej – przekazała w środę spółka NDI, lider konsorcjum będącego wykonawcą budowy. Wszelkie prace mają się zakończyć w 2025 roku.

Przedstawicielka spółki NDI Magdalena Skorupka-Kaczmarek przypomniała w przesłanej PAP informacji, że inwestycja Grupy Orlen realizowana jest na Martwej Wiśle, tuż przy Rafinerii Gdańskiej.

„Jej projekt zakłada budowę 380-metrowego nabrzeża przeładunkowego, który będzie obsługiwał jednostki morskie o długości do 130 metrów, głębokości zanurzenia do ok. 5,8 metrów i szerokości do 17,6 metrów. Docelowo powstaną dwa stanowiska przeładunkowe. Każde z nich będzie dysponowało czterema ramionami nalewczymi, służącymi do obsługi zbiornikowców” – wyjaśniła.

Reklama

Jak podano w informacji, do wykonania są budynki, w których znajdzie się centrum dowodzenia nabrzeżem oraz zarządzaniem procesem przeładunkowym, a także stalowe estakady, instalacje technologiczne oraz infrastruktura podziemna i pomocnicza, która połączy nowy terminal z rafinerią.

YouTube cover video

„Obecnie budowa wkroczyła w etap wykonywania konstrukcji stalowej i armatury technologicznej na terenie terminala. Dostarczane są sprefabrykowane elementy konstrukcji stalowej oraz rurociągów technologicznych, które poddawane są procesowi spawania. Dodatkowo trwają prace wykończeniowe Budynku Zaplecza Technicznego” – mówi cytowany w komunikacie kierownik budowy z Grupy NDI Maciej Klecha.

Reklama

Magdalena Skorupka-Kaczmarek podkreśliła, że w budynku toczą się prace tynkarskie, montaż stolarki drzwiowej i okiennej, wykonywanie zbrojenia i betonowań posadzek, prace malarskie i prace instalacyjne podtynkowe z zakresu: branży elektrycznej, telekomunikacyjnej, sanitarnej oraz branży wentylacyjnej.

„W tym samym czasie generalny wykonawca prowadzi roboty podczyszczeniowe na Martwej Wiśle. W tym celu korzysta m.in. z pogłębiarki z koparką hydrauliczną, czyli z tzw. Krakena. W akcji jest też ustawiona na specjalnym pontonie +Osiłku+ koparka gąsiennicowa. Z kolei pogłębiarka, niczym odkurzacz, zabiera na swój podkład urobek z pogłębiania dna akwenu. Oprócz sprzętów dla prac podczyszczeniach wykorzystywany jest również tradycyjny sprzęt, czyli dźwigi kołowe czy podnośniki teleskopowe do montażu elementów technologii, czy konstrukcji stalowej” – tłumaczy przedstawicielka spółki NDI.

Terminal na Martwej Wiśle dostanie oddany do użytku w 2025 r.

W informacji podano, że wszelkie prace mają się zakończyć w 2025 roku. – W najbliższym czasie skupimy się na montażu konstrukcji stalowych oraz ramion nalewczych na pomostach przeładunkowych i konstrukcji rurociągów technologicznych na nabrzeżu, oraz na pomostach przeładunkowych. Przed nami także realizacja nawierzchni betonowej, m.in.: na nabrzeżu oraz na ul. Sztutowskiej – wylicza Maciej Klecha.

Reklama

Jak podaje NDI, Morski Terminal Przeładunkowy Produktów Ropopochodnych ma poprawić rentowność i bezpieczeństwo dostaw biokomponentów do produkcji paliw (biobenzyny i biodiesela) oraz transportu produktów (olejów bazowych i paliw żeglugowych) powstających w rafinerii.

– Terminal odciąży też funkcjonującą na terenie zakładu bocznicę kolejową, bo to właśnie tą drogą odbywa się obecnie transport produktów między rafinerią a zewnętrznymi punktami przeładunkowymi. Inwestycja powstaje na południowym brzegu rzeki Martwej Wisły, w odległości około 140 metrów na zachód od istniejącego nabrzeża. Wartość kontraktu to blisko pół miliona złotych netto – informuje Skorupka-Kaczmarek.

Generalnym wykonawcą projektu jest konsorcjum złożone ze spółek sopockiej Grupy NDI, która jest liderem, oraz Biproraf, BPBM „PROJMORS” oraz Dipl. Ing. SCHERZER GmbH.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama