Reklama

Wiadomości

Morawiecki: uniezależnijmy się od ruskiej ropy i gazu

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki
Autor. PKN Orlen

Uniezależnijmy się od ruskiej ropy i od ruskiego gazu, a także od dostawców, którzy bardzo drogo sprzedają nam swoje surowce - apelował w środę premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact’22, który odbywa się w Poznaniu.

Reklama

Premier podkreślił, by w "możliwie maksymalnym stopniu" uniezależniać się od tych surowców, "które są w posiadaniu krajów agresywnych, barbarzyńskich".

Reklama

Wskazał również, w jaki sposób zmierzać do tego celu. "Wierzę głęboko, że mądre odejście od paliw kopalnych, takie, które pozwoli zrozumieć, że różne państwa startują z różnego punktu wyjścia, a jednocześnie uniezależniać się poprzez budowę odnawialnych źródeł energii, gospodarkę wodorową, promocję różnego rodzaju mechanizmów magazynowania energii - tworzy najlepszy możliwy mix dla wszystkich państw w Europie" - mówił szef rządu.

Czytaj też

"Uniezależnijmy się od ruskiej ropy, od ruskiego gazu, ale także od innych dostawców, którzy przecież bardzo drogo dzisiaj sprzedają nam Europejczykom i wszystkim na świecie swoje surowce"- apelował. "Bardzo często oni te surowce wykorzystują w złym celu" - dodał Morawiecki.

Reklama

Premier zaznaczył, że wielu w Zachodniej Europie marzyło się, że energia z Rosji będzie energią najtańszą. "Okazało się, że jest dokładnie odwrotnie. To najdroższa energia, nie mówiąc o tym, że tymi gazociągami, ropociągami płynie także krew niewinnych ludzi mordowanych cywili, kobiet, dzieci i żołnierzy walczących o suwerenną Ukrainę" - podkreślił.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama