Reklama

Wiadomości

Kluczowy dostawca ropy do Polski ogłosił rekordowe zyski

Autor. aramco.com

Saudyjski gigant naftowy Aramco ogłosił w niedziel wyniki finansowe za ubiegły rok. Jeszcze nigdy w historii spółka nie zarobiła tak dużo.

Reklama

Koncern naftowy Saudi Aramco odnotował zarobki za ubiegły rok w wysokości ponad 161 miliardów dolarów. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku, zyski wzrosły o 46,5 proc. z poziomu 110 miliardów dolarów.

Reklama

Wolne przepływy pieniężne (FCFF) osiągnęły rekordowy poziom 148,5 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 38 proc. w porównaniu z poziomem sprzed roku wcześniej. Firma ogłosiła również wypłatę dywidendy za czwarty kwartał w wysokości 19,5 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2023 roku. To o 4 proc. więcej niż dywidenda w trzecim kwartale.

Czytaj też

Spółka przyznała, że rekordowy wynik wynika ze wzrostu cen energii po wprowadzeniu światowych sankcji na rosyjski sektor energetyczny, co skutecznie ograniczyło sprzedaż ropy i gazu przez ten kraj na rynkach państw zachodnich, a także ze zwiększonych wolumenów sprzedaży oraz z poprawy marż w sektorze rafineryjnym.

Reklama

Utrzymując się na fali popytu, Aramco liczy na zwiększenie produkcji ropy naftowej. Spółka podkreśla, że niebawem rynek chiński może stać się kluczowy dla całego sektora, ponieważ gospodarka Państwa Środka budzi się po letargu wywołanym pandemią koronawirusa.

Nakłady inwestycyjne spółki w 2022 roku wzrosły o 18 proc. i wyniosły 37,6 miliarda dolarów. Szacunki wskazują, że w tym roku inwestycje wyniosą nawet 45 miliardów dolarów.

Średnie dzienne wydobycie ropy naftowej wyniosło 11,5 miliona baryłek dziennie. Spółka oczekuje, że z kolejnymi latami produkcja węglowodorów będzie wzrastać i w 2027 roku osiągnie poziom 13 milionów baryłek.

Reklama

Komentarze

    Reklama