Wiadomości

Kiedy Polska wstrzyma odbiór ropy z Rosji? Premier odpowiada

Fot. KPRM

Na konferencji prasowej dotyczącej komisji mającej zbadać politykę energetyczną Polski w latach 2007-2015 premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, kiedy nad Wisłę przestanie docierać ropa z Rosji.

W poniedziałek 28 listopada premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński wystąpili na konferencji, ogłaszając utworzenie komisji do zbadania polityki energetycznej Polski w latach 2007-2015. W sesji pytań od dziennikarzy premier Morawiecki został zapytany o to, kiedy do Polski przestanie płynąć ropa z Rosji.

„Jest to przedmiotem debaty w Unii Europejskiej. My, jako jeden z głównych organizatorów, żeby nie powiedzieć główny organizator wielu pakietów sankcji optujemy za tym, żeby jak najszybciej wyłączyć ropę rosyjską (…)” - odpowiedział szef rządu.

Czytaj też

„Byliśmy - wraz z krajami bałtyckimi - wśród tych najbardziej zdecydowanych co do ograniczenia eksportu rosyjskiej ropy poprzez tankowce i maksymalnej ceny rosyjskiej ropy. Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami. Życzyłbym sobie tylko, by Unia Europejska podejmowała odważne decyzje, szybkie decyzje, Polska będzie jednym z pierwszych, którzy się do nich podporządkują” - dodał.

Za tydzień, czyli 5 grudnia, w życie wchodzą sankcje Unii Europejskiej zakazujące dostaw rosyjskiej ropy drogą morską. Polska dalej będzie mogła odbierać jednak ten surowiec poprzez rurociąg Przyjaźń - dostawy przez rurę zostały bowiem wyłączone z sankcji.

Komentarze