Reklama

Wiadomości

Francuskie koncerny naftowe pod presją? Macron wzywa do zniżek na paliwo

Fot. Flickr/Jacques Paquier
Fot. Flickr/Jacques Paquier

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał lokalne koncerny naftowe do ponownego wprowadzenia zniżek na paliwo, aby wesprzeć mieszkańców w obliczu rosnącej inflacji i kosztów energii.

Reklama

W trakcie ostatniej swojej wizyty w Rungis, Macron zaproponował, aby koncerny działające na terenie kraju ponownie wprowadziły zniżki na paliwo na swoich stacjach. „Służymy pomocą tym, którzy dużo czasu spędzają za kierownicą. (...) Mam nadzieję, że uda się sfinalizować dialog między ministerstwem a zainteresowanymi koncernami, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku w sprawie rabatów na ceny paliwa" – powiedział Macron.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Tym samym prezydent wykluczył dalsze rządowe wsparcie, ponieważ jak twierdzi, „państwo płaci rachunek za paliwo blisko połowie gospodarstw domowych."

Na początku lutego odbyła się prezentacja wyników koncernu TotalEnergies. Prezes spółki Patrick Pouyanné zasugerował tego dnia, że byłby skłonny udzielić rabatów na wzór ubiegłorocznych, gdyby cena jednego litra oleju napędowego przekroczyłaby próg dwóch euro.

W ubiegłym roku od września do listopada na stacjach TotalEnergies obowiązywał rabat w wysokości 20 centów na każdym litrze benzyny. Koncern zdecydował się na jego wprowadzenie, aby uniknąć odprowadzenia podatku od nadmiernych zysków.

Reklama

Komentarze

    Reklama