Reklama

Wiadomości

Polska pomoże w zaopatrzeniu niemieckiej rafinerii

Niemiecka rafineria w Schwedt. Fot. pck.de

Ropa do niemieckiej rafinerii w Schwedt będzie dostarczana przez Gdańsk – podają niemieckie media. Porozumienie w tej sprawie podpisała minister Anna Moskwa oraz wicekanclerz Robert Habeck.

Reklama

Niemiecki rząd od miesięcy szuka alternatywnych dróg dostaw ropy do rafinerii w Schwedt. W związku z planowanym wprowadzeniem europejskiego embargo na rosyjski surowiec, czasu na prowadzenie rozmów z potencjalnymi partnerami pozostało bardzo mało.

Reklama

Jedną z umów, mającą zabezpieczyć rafinerię w Schwedt, zawarli w czwartek polska minister środowiska Anna Moskwa oraz wicekanclerz i szef resortu gospodarki Robert Habeck.

Czytaj też

Jak tłumaczy niemiecki minister: „Celem podpisanej umowy jest zaopatrzenie rafinerii w obu krajach w wystarczające ilości ropy naftowej", tym samym wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne Polski i Niemiec. Obie strony zobowiązują się do jak najszybszego zwiększenia przepustowości istniejących portów i rurociągów.

Reklama

Niemiecki rząd od miesięcy zabiegał o zawarcie porozumienia. Wśród możliwych opcji dywersyfikacji dostaw rozważana jest także ropa z Kazachstanu.

Reklama

Komentarze

    Reklama