Reklama

Wiadomości

Agencja Fitch podwyższyła rating Orlenu. „To efekt skutecznie przeprowadzonej fuzji"

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

PKN Orlen konsekwentnie umacnia swoją pozycję finansową i wiarygodność wśród inwestorów. Potwierdza to Agencja Fitch Ratings, która podwyższyła o dwa poziomy długoterminowy rating koncernu do „BBB+” z perspektywą stabilną. Decyzja Agencji to efekt skutecznie przeprowadzonego połączenia PKN ORLEN z PGNiG, a także wcześniejszych akwizycji.

Reklama

Na atrakcyjność koncernu dla rynku finansowego wskazuje też najwyższa w historii PKN Orlen ocena, na poziomie A3, przyznana w październiku br. przez Agencję Moody's Investors Service.

Reklama

Skutecznie realizujemy nasze strategiczne cele. Z sukcesem sfinalizowaliśmy proces połączenia z PGNiG, a wcześniej z Grupą Lotos i Energą, tworząc tym samym największą w Europie Środkowej grupę paliwowo-energetyczną. Pod względem przychodów jesteśmy wśród 150 firm na świecie. Dywersyfikacja obszarów i jeszcze większa skala działania zapewniają nam płynność finansową, a co za tym idzie możliwość inwestowania w obszary o kluczowym znaczeniu dla budowy przyszłej wartości połączonej grupy. Naszą mocną pozycję w biznesie doceniają analitycy. Ich wysokie oceny stanowią dodatkowy atut w potencjalnych rozmowach dotyczących finansowania kolejnych projektów, kluczowych dla koncernu i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Czytaj też

Równocześnie z podniesieniem długoterminowego ratingu PKN Orlen do poziomu BBB+ z BBB-, Agencja Fitch Ratings kompleksowo podniosła wszystkie oceny kredytowe posiadane przez koncern. Ich podwyższenie jest efektem skutecznych działań PKN Orlen związanych z integracją działalności w strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju obszarach ropy i gazu. Analitycy Agencji wskazują też, w efekcie zakończonych procesów akwizycyjnych, na większe zróżnicowanie źródeł przychodów, co przełoży się na osiągnięcie bardziej stabilnych wyników finansowych w połączonym koncernie.

Reklama

Umożliwi to zabezpieczenie środków na realizację zaawansowanych projektów inwestycyjnych w zero-i niskoemisyjne źródła energii, w tym przede wszystkim w morskie farmy wiatrowe, wspierających transformację energetyczną i zapewniających długofalowy rozwój Grupy Orlen. Tylko w pierwszym półroczu 2022 r. koncern zrealizował inwestycje na poziomie 6,3 mld zł, czyli niemal tyle, ile wyniosły łączne wydatki inwestycyjne Grupy w latach 2014-2015. Do końca 2022 r. na inwestycje przeznaczone zostanie łącznie 15,2 mld zł. (PKN Orlen)

Reklama

Komentarze

    Reklama