• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Wartość rosyjskich rezerw ropy spadła o 1,64 biliona dolarów

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Wartość rosyjskich rezerw ropy naftowej spadła o 17%, czyli o 1,64 biliona dolarów (12,7 biliona rubli rosyjskich) w 2019 roku w porównaniu do 2018 roku - podało rosyjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska w swoich ostatnich szacunkach z tego miesiąca.

Wartość całkowitych rezerw Rosji paliw kopalnych i minerałów spadła o 1,29 biliona USD (10 bln rubli) na koniec 2019 r., przede wszystkim w wyniku spadku wartości ropy naftowej, która stanowi 80 proc. rosyjskich zasobów naturalnych - podało ministerstwo.

Wartość rosyjskiej ropy spadła w 2019 r., ponieważ wydatki operacyjne wzrosły o 7 proc., a wydatki inwestycyjne (capex) wzrosły o kolejne 7,2 proc., zdyskontowane przepływy pieniężne netto spadły o 4,9 proc., a średnia cena ropy w 2019 r. spadła o ok. 2,2 proc. - podało rosyjskie ministerstwo. 

Według szacunków ministerstwa produkcja ropy w Rosji spadła o 0,4 proc. rok do roku w 2019 roku.

Koronawirus uderza w rynek

Wartość rezerw ropy naftowej w Rosji z pewnością mocno ucierpi w tym roku, kiedy ministerstwo usiądzie, by ją oszacować w którymś momencie przyszłego roku, z powodu załamania cen na początku 2020 roku.

Załamanie cen, które uderzyło w dochody budżetowe Rosji, ponieważ ropa jest ich dużą częścią, zmusiło Rosję i jej zaprzyjaźnioną Arabię ​​Saudyjską do uzgodnienia nowej umowy o obniżeniu produkcji, aby uchronić ceny przed dalszym spadkiem.

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak jest bardziej optymistyczny niż panujące na rynku obawy o przedłużające się ożywienie popytu, mówiąc w zeszłym tygodniu, że spodziewa się pełnego odbicia popytu na ropę po skutkach pandemii do drugiego kwartału 2021 roku.

Komentarze