Reklama

Ropa

Wariant Delta wpływa na ceny ropy w USA

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje niewielki spadek. Analitycy wskazują, że rosnący popyt i zacieśnienie po stronie podaży jest równoważone przez obawy o perspektywy dla wzrostu PKB wobec rozprzestrzeniania się wariantu Delta Covid-19 na świecie. Ceny miedzi wzrosły na koniec sesji w środę.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 70,16 USD, niżej o 0,21 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 72,03 USD za baryłkę, niżej o 0,28 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,11 mln baryłek, czyli o 0,48 proc. do 439,687 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). To pierwszy od dziewięciu tygodni wzrost zapasów.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 121 tys. baryłek, czyli o 0,05 proc. do 236,4 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,35 mln baryłek, czyli o 0,95 proc. do 141 mln baryłek - podał DoE.

Inwestorzy rozważają oznaki utrzymującego się silnego popytu na produkty naftowe, w tym benzynę, z falami zakłóceń wywołanych rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa. Ponadto Chiny dostarczają ropę ze swoich rezerw strategicznych do lokalnych rafinerii w celu obniżenia cen.

Reklama
Reklama

Obawy dotyczące sytuacji koronawirusa w regionie Azji i Pacyfiku mogły nadal wpływać na nastroje w regionie w czwartek. Dwa największe stany Australii w środę zgłosiły gwałtowny wzrost liczby nowych infekcji Covid-19, podczas gdy Indonezja odnotowała rekordowo wysoką liczbę zgonów z powodu koronawirusa – 1.381.

W Korei Płd. stwierdzono w czwartek 1842 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - to nowy dzienny rekord. Władze podejmują wszelkie możliwe starania, aby powstrzymać narastającą, kolejną falę pandemii podsycaną przez bardziej zaraźliwy wariant Delta.

W ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii potwierdzono 44.104 zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 73 zgony z powodu Covid-19 - poinformował w środę brytyjski rząd. W obu przypadkach są to wyraźnie niższe liczby niż pobite w ostatnich dniach rekordy trzeciej fali epidemii.

Z kolei w Chinach rośnie liczba ofiar powodzi. Według nowego bilansu ofiar tragicznej powodzi w prowincji Henan, w środkowych Chinach, zginęły co najmniej 33 osoby, a 8 uważa się za zaginione - poinformowała w czwartek państwowa telewizja CCTV, powołując się na służby ratunkowe.

„W najbliższym czasie może wystąpić pewna zmienność, ale ceny poniżej 70 USD za baryłkę nie utrzymają się długo. Wczoraj widzieliśmy, jak nastroje związane z ryzykiem umocniły się na całym świecie” - powiedział Howie Lee, ekonomista z Oversea-Chinese Banking Corp., powołując się na bardzo duże zużycie ropy.

Na zakończenie środowej sesji na LME miedź wzrosła o 0,5 proc. do 9.347 USD za tonę.

Źródło:PAP

Komentarze