Reklama

Ropa

USA: Iran stracił ok. 50 miliardów dolarów z powodu sankcji

Fot. Rennett Stowe / Flickr
Fot. Rennett Stowe / Flickr

Specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu poinformował, że straty Teheranu wynikające z sankcji nałożonych na sektor naftowy wynoszą ok. 50 miliardów dolarów.

„Tylko nasze sankcje naftowe pozbawiły reżim kwoty sięgającej nawet 50 miliardów dolarów” - powiedział Hook podczas przemówienia w Nowym Jorku. Wezwał również inne kraje, aby włączyły się do wywierania presji na Iran.

Prezydent Iranu, Hasan Rouhani, oskarżył wcześniej Stany Zjednoczone o dążenie do przejęcia kontroli nad złożami naftowymi w regionie.

Zdaniem irańskiego przywódcy Waszyngton nakładając sankcje podjął „złą decyzję” i wkrótce się o tym przekona. „Zobaczą, że w nadchodzących miesiącach będziemy kontynuować eksport ropy” - mówił Rouhani cytowany przez agencję prasową Mehr.

W opinii Rouhaniego USA chcą odciąć jego kraj od środków pieniężnych. Dodał, że „z Bożą pomocą Iran rzuci Amerykę na kolana”.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone jednostronnie wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem i podjęły decyzję o ponownym nałożeniu sankcji na tamtejszy sektor naftowy. Aby uniknąć gwałtownego wzrostu cen surowca zezwolono kilku krajom na zakup irańskiej ropy, były to: Chiny, Indie, Włochy, Grecja, Japonia, Korea Południowa, Tajwan oraz Turcja. Zwolnienie obowiązywało do 2 maja, ale Biały Dom już 22 kwietnia ogłosił, że nie zostanie przedłużone.

Komentarze