Reklama

Ropa

Trump rozważa nałożenie kolejnych sankcji na Wenezuelę

Fot. Gage Skidmore / Flickr
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Administracja Donalda Trumpa rozważa nałożenie kolejnych sankcji na Wenezuelę - informuje agencja Bloomberga. Po niedawnym przechwyceniu czterech irańskich tankowców transportujących paliwa byłby to kolejny bardzo mocny cios wymierzony w Nicolása Maduro.

Źródła Bloomberga, zaznajomione ze sprawą i proszące o zachowanie anonimowości, twierdzą, że dyskusje na temat nowych obostrzeń nadal trwają. Rozpocząć miały się już kilka miesięcy temu, ale dotychczas priorytetowo traktowano działania przeciwko Iranowi, ukierunkowane na zablokowanie eksportu pailw do Wenezueli.

Wymienione powyżej kraje  połączyły... amerykańskie sankcje. Zarówno Teheran, jak i Caracas zostały nimi objęte, ponieważ USA dążą do wpłynięcia na postawę Irańczyków oraz obalenia reżimu Nicolása Maduro. Jednym z najważniejszych narzędzi do osiągnięcia tych celów jest sektor energetyczny. Donald Trump chce  "stłamsić" eksport ropy z tych zasobnych w surowce państw, a przez to wzmocnić presję ekonomiczną.

Skutki amerykańskich sankcji dotykają również podmiotów pośredniczących w handlu ropą lub paliwami.  Efekty są jednoznaczne. W czerwcu wydobycie „czarnego złota” w Wenezueli wyniosło 393 000 baryłek dziennie, w porównaniu do 573 000 b/d w maju oraz 821 000 b/d w pierwszym kwartale 2020 r. Czerwcowe wyniki okazały się również najsłabszymi od lutego 1943 roku.

Równie fatalnie wyglądają dane dotyczące eksportu wenezuelskiego surowca - wyniósł on w czerwcu zaledwie 379 000 b/d, czyli najmniej od 77 lat. 

Reklama

Komentarze

    Reklama