Reklama

Ropa

Trudna sytuacja saudyjskiego giganta - zysk spadł o połowę

Fot.  Lane Pearman / Flickr
Fot. Lane Pearman / Flickr

Spółka Saudi Aramco poinformowała, że jej zysk w trzecim kwartale spadł o 44,6%. Jako przyczynę wskazano pandemię koronawirusa, która dławi popyt i negatywnie wpływa na notowania surowca.

Trwający rok to generalnie trudny czas dla koncernów energetycznych, ponieważ inwestorzy niepokoją się zarówno wpływem pandemii na popyt, jak i perspektywą odchodzenia od paliw kopalnych.

Analitycy Reutersa zauważają, że choć ceny ropy wzrosły od momentu, kiedy spadły do najniższych od dwóch dekad poziomów, to wiele firm podjęło decyzję o redukcji wydatków inwestycyjnych. Są wśród nich tacy giganci jak Shell, BP oraz właśnie Saudi Aramco.

„W trzecim kwartale widzieliśmy wczesne oznaki ożywienia ze względu na wzrost aktywności gospodarczej” - mówił Amir Nasser, dodając, że działo się tak pomimo trudności obserwowanych na światowych rynkach energii.

Pomimo poważnego spadku po stronie zysków, Saudi Aramco deklaruje podtrzymanie planów w zakresie wypłaty dywidendy. W trzecim kwartale ma wynieść ona 18,75 mld dol., co jest zgodne z założeniami dotyczącymi osiągnięcia kwoty 75 mld dol, w skali całego roku.

Komentarze