• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Transnieft skomentował możliwość odwrócenia dostaw na ropociąg Przyjaźń

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nikołaj Tokariew, prezes Transnieftu, podczas konferencji prasowej stwierdził, że odwrócenie dostaw na ropociągu Przyjaźń z innego kierunku niż z Rosji jest niemożliwy.

Tokariew powiedział, że w obsłudze ropociągu uczestniczy zbyt wiele stron. - Patrząc nawet teoretycznie na tę sprawę, nie ma fizycznej możliwości odwrócenia dostaw na ropociąg z powodu zaangażowania zbyt dużej liczby stron w proces wykorzystania tej magistrali. Są tu Polacy, jesteśmy my, są Białorusini i do tego inni spedytorzy. W naszej opinii, byłoby to delikatnie mówiąc niewłaściwe – zaznaczył Tokariew.

- Aby w ogóle rozważać możliwość takiego rewersu, trzebaby zainstalować nowe urządzenia przepompowujące – dodał. 

Rosja i Białoruś nie zawarły porozumienia ws. Warunków dostaw ropy na 2020 rok. Od 1 stycznia rosyjskie dostawy zostały wstrzymane. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka polecił rządowi wypracować alternatywne opcje dostaw surowców. Białoruskie władze przesłały jedną z propozycji również do Polski. 1 lutego z wizytą w Mińsku przebywał sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który stwierdził, że USA mogą zapewnić Białorusi 100% potrzeb energetycznych.

(TASS)

Komentarze