Transnieft skomentował możliwość odwrócenia dostaw na ropociąg Przyjaźń

5 lutego 2020, 17:08
rurociąg
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Nikołaj Tokariew, prezes Transnieftu, podczas konferencji prasowej stwierdził, że odwrócenie dostaw na ropociągu Przyjaźń z innego kierunku niż z Rosji jest niemożliwy.

Tokariew powiedział, że w obsłudze ropociągu uczestniczy zbyt wiele stron. - Patrząc nawet teoretycznie na tę sprawę, nie ma fizycznej możliwości odwrócenia dostaw na ropociąg z powodu zaangażowania zbyt dużej liczby stron w proces wykorzystania tej magistrali. Są tu Polacy, jesteśmy my, są Białorusini i do tego inni spedytorzy. W naszej opinii, byłoby to delikatnie mówiąc niewłaściwe – zaznaczył Tokariew.

- Aby w ogóle rozważać możliwość takiego rewersu, trzebaby zainstalować nowe urządzenia przepompowujące – dodał. 

Rosja i Białoruś nie zawarły porozumienia ws. Warunków dostaw ropy na 2020 rok. Od 1 stycznia rosyjskie dostawy zostały wstrzymane. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka polecił rządowi wypracować alternatywne opcje dostaw surowców. Białoruskie władze przesłały jedną z propozycji również do Polski. 1 lutego z wizytą w Mińsku przebywał sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który stwierdził, że USA mogą zapewnić Białorusi 100% potrzeb energetycznych.

(TASS)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Tweets Energetyka24