Reklama

Ropa

Total skazany na grzywnę za korupcję w Iranie

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Sąd w Paryżu skazał w piątek 21 grudnia francuski Total na grzywnę w wysokości 0,5 mln EUR za przekupstwo urzędników państwowych w celu uzyskania kontraktów w Iranie.

Total został oskarżony o przekazanie w 1997 roku łapówek w wysokości 30 mln USD pod pozorem świadczenia usług konsultingowych w zamian za uzyskanie kontraktu na eksploatację złoża South Pars w Iranie – informuje OilPrice powołując się na agencję Reuters.

Francuska spółka wycofała się z eksploatacji złoża w 2018 roku, po tym jak USA podjęły decyzję o wprowadzeniu sankcji na Iran, a władze Total oceniły, że szanse na ich zniesienia dla spółki są znikome. Na złożu South Pars Total jest zastępowany przez chiński CNPC.

Wyrok w sprawie South Pars nie jest pierwszą aferą korupcyjną powiązaną z aktywnością Total w Iranie. W 2013 roku amerykańska komisja SEC (Securities and Exchange Commission) wymierzyły francuskiej spółce karę grzywny za przekupienie irańskich urzędników kwotą 60 mln USD w zamian za pomoc w uzyskaniu kontraktu na eksploatację złóż ropy i gazu Sirri A i Sirri E.

Reklama

Komentarze

    Reklama