TASS: Białoruś zawiesiła eksport produktów naftowych

3 stycznia 2020, 16:22
Zrzut ekranu 2019-12-20 o 21.51.13
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Białoruś czasowo zawiesiła eksport produktów naftowych – poinformował agencję TASS przedstawiciel koncernu Biełnaftachim. Jest to spowodowane wstrzymaniem przez Rosję dostaw ropy do białoruskich rafinerii rurociągiem Przyjaźń.

„Potwierdzamy, że eksport produktów naftowych został czasowo zawieszony w związku ze wstrzymaniem dostaw ropy do naszych zakładów rafineryjnych” – poinformował rozmówca TASS w Biełnaftachimie.

Jednocześnie zapewnił on, że nie ma zagrożenia deficytem paliw na rynku wewnętrznym. Wcześniej Biełarusnafta, główny operator stacji benzynowych na Białorusi, poinformowała, że paliwa docierają do bazy przedsiębiorstwa planowo, a ponadto są zapasy, które starczą na co najmniej dziesięć dni.

Portal internetowej gazety Nasza Niwa przekazał informację o zawieszeniu eksportu paliw, powołując się na rozporządzenie rządu, do którego dotarł bloger Arciom Harbacewicz. Według tego dokumentu eksport paliw został wstrzymany już 1 stycznia. Decyzja ta ma na celu „zaspokojenie potrzeb gospodarki krajowej”.

Wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy do białoruskich rafinerii od 1 stycznia potwierdził w piątek koncern Biełnaftachim. Wynika to z braku porozumienia pomiędzy Mińskiem i Moskwą w sprawie dostaw surowca od 1 stycznia 2020 roku.

31 grudnia władze w Mińsku i w Moskwie poinformowały, że nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie warunków dostaw ropy na Białoruś. Tego samego dnia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow apelował, by nie tworzyć „apokaliptycznych scenariuszy, bo dialog będzie kontynuowany”.

Od dostaw surowca uzależnione są białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku. Produkty naftowe są głównym towarem eksportowym Białorusi. Zakup ropy z innych źródeł niż Rosja jest możliwy, jednak byłby znacznie droższy niż dotowany przez Rosję surowiec i obniżyłby dochody Mińska ze sprzedaży paliw.

Podczas prowadzonych obecnie przez Mińsk i Moskwę negocjacji na temat tzw. pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego, warunki dostaw surowców są jedną z najtrudniejszych kwestii. Według części ekspertów Rosja naciska w kluczowych dla Białorusi kwestiach naftowo-gazowych, by skłonić ją do ustępstw w innych dziedzinach. Program pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego przewiduje m.in. podpisanie 31 map drogowych, dotyczących ujednolicenia norm w różnych sektorach obu państw.

Tranzyt przez terytorium Białorusi w kierunku zachodnim, w tym do Polski, przebiega bez zakłóceń i jest realizowany pełnym zakresie. Taką informację przekazał agencji TASS rosyjski operator rurociągu Przyjaźń, Transnieft.

Potwierdziła to strona polska. „Transport tranzytem przez Białoruś rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń do Polski odbywa się bez zakłóceń" - poinformował w piątek polski operator rurociągu, PERN, odnosząc się do informacji o wstrzymaniu przez Rosję dostaw surowca do białoruskich rafinerii.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Po trzecie sankcje
niedziela, 5 stycznia 2020, 13:49

Jak się nie buduje niezależnej efektywnej gospodarki bez korupcji i w miarę wolnorynkowej / zdywersyfikowanej to potem trzeba całować pierścień prezydenta obcego państwa. Prawda jest taka że Białoruś w dużej mierze żyje z układu: przerobimy tanią rosyjską ropę wytwarzając paliwa i sprzedamy te paliwa w okolicy. Gazociągi sprzedane, EA w Ostrowcu na rosyjskiej technologii i za rosyjski kredyt. Problem polega na tym że "manewr podatkowy" na ropie powoduje że rosyjska ropa przestaje być super tania... Od kilku kwartałów wieszczę że na Białorusi będzie pasjonująca rozgrywka i wcale nie jest powiedziane że Białorusini mają jakieś silne argumenty niestety. Dla mnie jedno jest pewne: Białoruś czeka spadek poziomu życia obywateli, bo albo kupią ropę drożej za granicą, albo kupią drożej od Rosji. Jedyna szansa zachowania gospodarki na podobnym poziomie przez kolejne 3-5 lat jest ustąpienie na polu politycznym na rzecz Rosji. Ale to długofalowo jest wyjście z Europy, tej w miarę zamożnej i zorganizowanej. Łukaszenko gra na czas, bo wie że Rosja słabnie pod sankcjami, ale chyba przycisnęli go do ściany na maksa.

MacGawer
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 21:16

Niestety tak jest, Białorusini sami w to wdepnęli. A kilka lat temu na tym forum było pełno wpisów jakoby Lukaszenka był mistrzem gry na dwu fortepianach. Ciekawe gdzie podziali się ich autorzy?

RZESZOW
sobota, 4 stycznia 2020, 17:45

płacisz. dostajesz. nie. placisz ?????????

Michnik
sobota, 4 stycznia 2020, 13:03

Jak się Łukaszenka nie cofnie to olejną fazą będzie zerwanie umowy na gaz, którą podpisano tylko na dwa miesiące. Po tym czasie mają zacząć negocjować ceny i zapewne ruscy wtedy zażądają znacznie więcej niż chcą obecnie co będzie dla Białorusi nie do przyjęcia. Skończyła się zabawa z lawirowaniem pomiędzy wschodem, a zachodem. Czas trudnych decyzji dla Łukaszenki. Zachód mógłby mu jeszcze pomóc podjąć tę decyzję przedstawiając mu wizję sankcji na Rosję, które po zjednoczeniu obejmą także Białoruś. A z drugiej strony zaproponować pomoc surowcową.

Wania
sobota, 4 stycznia 2020, 00:32

Tak się wychodzi na interesach z Rosją.

rob ercik
niedziela, 5 stycznia 2020, 00:05

nie umiesz czytać? mogą kupić od innych dostawców. .. po innych cenach ... tak jak my LNG

Wania
niedziela, 5 stycznia 2020, 16:33

Gdybyś poczytal na ten temat to widziałbyś stopniowe zawłaszczanie przez Rosje infrastruktury przesyłowej i nie tylko w zamian za stagnacje Białorusi. Teraz jest kolejny, pewnie ostatni etap. Nie udalo sie uknuć zamachu to ostatecznie dokręcają śrubę.

rob ercik
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 12:34

tam Ruscy u nas Amerykanie, tylko ze my mamy koszmarne dlugi

Wania
wtorek, 7 stycznia 2020, 09:34

Wolę długi od krótkiej smyczy Kremla. Dobrobyt na wschodzie widać po płacy minimalnej. Już nawet Ukraina ma wyższą niż w Rosji. Ukraina - 421 białoruskich rubli, Rosja - 412 białoruskich rubli, Białoruś - 375, Moskwa dla siebie jako miasta podniosła minimalne wynagrodzenie do 686 rubli białoruskich. A jak to wygląda w sąsiednich krajach w których jest USA i koszmarne dlugi? Jak zawsze. Polska - 1435, Litwa - 1429, Łotwa - 1012 białoruskich rubli. Są to dane podane przez białoruski portal finansowy.

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 7 stycznia 2020, 12:07

Bida na wschodzie poraża. Kilka lat sankcji wystarczyło. W tamtym tygodniu nawet rzecznik kremla to potwierdził,że dochody społeczeństwa od 2014 spadają.

rob ercik
wtorek, 7 stycznia 2020, 14:41

tak, w Polsce zyje sie super dostatnio, moze potwierdzic to kilka milonow emigrantow ps, 1 lekarz na 2.5 tys mieszkancow - ostatnie miejsce w UE

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 8 stycznia 2020, 08:44

W porównaniu do twojej rosji w Polsce żyje się super! Pod każdym względem. Nawet nie ma sensu rozpisywać się szczegółowo. Każdy parametr od cen poprzez zarobki,jakość życia to masakra! Powtarzam MASAKRA! Ciekawe jest to ,że wszystkim którym udało się pozbyć onuc w 89.I wybrać integracje z zachodem(Nato,UE) jest podobnie.

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 7 stycznia 2020, 21:11

W porównaniu z rosją to naprawdę super! Ba we wszystkich krajach w których pogoniono onuce po 89 i wybrano integracje z zachodem poziom zycia jest dużo wyższy! Ciekawe ,że nawet pieskow publicznie mówi o biedzie w rosji. W takim kraju nie mówi się tego co się myśli tylko to co ci każą! To znaczy ,że jest bardzo źle.

Szach mat w jednym ruchu.
sobota, 4 stycznia 2020, 15:29

Smutne,ale prawdziwe. Trzymajmy się od tego bandyty jak najdalej!

Wasyl Sahajdaczny
sobota, 4 stycznia 2020, 12:07

Przecież wy nie kupujecie gazu z Rosji tylko ten sam rosyjski gaz z Niemiec więc o co chodzi.

Wania
niedziela, 5 stycznia 2020, 16:30

My kupujemy od was bezposrednio płacąc jak za zboże, a nie z Niemiec. Jezeli wszystko pójdzie dobrze, to po 2022 niebedziemy kupowac ani od was ani z Niemiec.

Wasyl Sahajdaczny
wtorek, 7 stycznia 2020, 11:33

Wy kupujecie z Polski?Nie żartuj, z Polski gaz dostajecie a nie kupujecie więc z tym zbożem to do spichlerza.

Bbb
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 19:52

A jak nie pójdzie?

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 14:36

W końcu skończymy finansować bandytę! Po gazie czas na ropę i węgiel!

Marek1
piątek, 3 stycznia 2020, 22:55

Zaczęło się "przykręcanie surowcowej śruby" Białorusi przez Kreml. Zapasy na 10 dni, a CO potem ? Pełna kapitulacja przed żądaniami Putina, czy jakaś próba rewersu z Ukrainy i Polski ?

Tweets Energetyka24