• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Szef Gazprom Neft: ceny ropy wrócą do poziomu sprzed kryzysu w drugiej połowie 2012 roku

Aleksander Diukow. Fot.: kremlin.ru
Aleksander Diukow. Fot.: kremlin.ru

Prezes rosyjskiego producenta ropy Gazprom Neft powiedział, że spodziewa się powrotu globalnej konsumpcji ropy do poziomu sprzed kryzysu w drugiej połowie 2021 roku, nieco później niż prognozy resortu energii na drugi kwartał.

Przemawiając na konferencji - pierwszym wydarzeniu branżowym na dużą skalę od czasu zniesienia przez Rosję wydarzeń publicznych w marcu - szef spółki Aleksander Diukov powiedział, że obecne ceny ropy powyżej 40 dolarów za baryłkę Brent są wygodne zarówno dla firmy, jak i dla budżetu federalnego - podaje Reuters. 

"Pandemia nigdzie nie uciekła… ale jesteśmy pewni, że nie będzie tak ostrej reakcji, przede wszystkim w Europie, na pandemię, nie będzie ostrej kwarantanny" - powiedział Diukov.

"To… pozwoli zrównoważyć rynek. Myślę, że w drugiej połowie przyszłego roku, przynajmniej mamy taką nadzieję, będziemy mogli wrócić do wielkości konsumpcji z 2019 roku" – dodał.

Rosyjski minister energetyki Alexander Novak powiedział w czwartek, że spodziewa się pełnego ożywienia światowego popytu na ropę w drugim kwartale 2021 roku.

Międzynarodowa Agencja Energii z siedzibą w Paryżu obniżyła swoją prognozę globalnego popytu na ropę na 2020 r. po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy w zeszłym tygodniu z powodu słabnącego ożywienia.

Komentarze