Reklama

Ropa

Specjalna komisja zbada pogorszenie jakości rosyjskiej ropy

Fot. Simon Lee / Flickr
Fot. Simon Lee / Flickr

Rosyjski minister energetyki powołał komisję, która ma zająć się kwestią naruszenia wskaźników jakości ropy płynącej rurociągiem Przyjaźń. Trafiała ona m.in. do Polski.

Komisja została powołana przez Aleksandra Nowaka „w imieniu premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa”. W jej skład mają wejść m.in. szefowie i przedstawiciele ministerstwa energetyki, ministerstwa przemysłu i handlu, Transnieftu, Rostechnadzoru, Federalnej Służby Antymonopolowej i Rosniedr.

Przypomnijmy, że 19 kwietnia br. PERN – operator polskiego odcinka rurociągu Przyjaźń – otrzymał informację od białoruskiego Gomeltransneft o zaobserwowanym zwiększeniu stężeń chlorków organicznych w ropie dostarczanej na Białoruś z Rosji. PERN potwierdził zanieczyszczenie w ropie przekazywanej do Polski i powiadomił rafinerie krajowe oraz w Niemczech. W rezultacie podjęto decyzję o wstrzymaniu importu ropy z Rosji.

Rosyjski surowiec przestały także sprowadzać Ukraina, Słowacja oraz Węgry. Podczas wizyty w Pekinie do sprawy odniósł się również Władimir Putin, który zapowiedział, że zostanie przeprowadzone śledztwo mające na celu wyjaśnienie okoliczności w jakich doszło do pogorszenia parametrów jakościowych ropy.

Komentarze