Reklama

Ropa

Shell zapłaci Nigerii 111 mln dolarów za wyciek ropy sprzed 50 lat

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

”Koncern naftowy Shell zapłaci nigeryjskiej społeczności 111,68 mln dolarów, aby zakończyć sprawę dotyczącą wycieku ropy, który miał miejsce ponad 50 lat temu” - powiedział rzecznik prasowy spółki w środę.

Firma zapłaci społeczności Ejama-Ebubu w nigeryjskim Ogonilandzie "pełną i ostateczną ugodę", aby zakończyć sprawę o wyciek, który miał miejsce podczas wojny biafrańskiej w latach 1967-70. 

Sąd Najwyższy Nigerii w listopadzie ubiegłego roku odrzucił wniosek Shella o zakwestionowanie przyznanej w 2010 roku kwoty 41,36 mln dolarów, która wraz z narastającymi odsetkami, według społeczności, była warta ponad dziesięciokrotnie więcej. 

Shell powiedział, że nigdy nie miał szansy bronić się przed istotą roszczeń i na początku tego roku rozpoczął międzynarodowy arbitraż przeciwko Nigerii w tej sprawie.

Shell Petroleum Development Company of Nigeria Limited w oświadczeniu podał, że podtrzymuje, iż wycieki zostały spowodowane przez osoby trzecie w czasie wojny i że w pełni zrekultywował obszar społeczności Ebubu.

Reklama
Reklama

Firma, najbardziej znacząca międzynarodowa spółka naftowa działająca w Nigerii, w ciągu ostatniego roku musiała stawić czoła serii przegranych spraw sądowych w związku z wyciekami ropy. Obecnie prowadzi rozmowy z rządem w sprawie sprzedaży swoich udziałów w lądowych polach naftowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama